CHP'li Karabat: Sandık darbesine yanıtı İstanbul halkı verecekArtı Gerçek

CHP milletvekili Özgür Karabat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenme kararının ardından muhalefete ve basına yönelik baskıların arttığını açıkladı.ARTI GERÇEK - CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenme kararının ardından muhalefet güçleri ve basına yönelik baskıların arttığını açıkladı.

Özellikle İstanbul yerel basın çalışanlarından ulaşan şikayetler konusunda ilgili kurumları uyaran Karabat; "Baskılara sessiz kalmayacağız!" dedi.

CHP’li Karabat, İstanbul seçimlerinin iptal kararının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen gerekçeli kararın hala yazılmamış olması, YSK eliyle gerçekleştirilen hukuksuzluğun izah edilememesi anlamına geldiğini belirtti.

İktidarın yasa ve kural tanımaksızın kolluk gücü eliyle sürdürdüğü baskının sistematikleştirildiğine dikkat çejen Karabat, özellikle basın emekçilerinin, TV ve gazetelerin bağımsız ve tarafsız haber yapmasının da engellendiğini ifade etti:

“Basın emekçilerinin İstanbul’da yaptığı çalışmaların Valilik ve polis eliyle engellendiği haberlerini alıyoruz. Son olarak İstanbul Times TV’nin çeşitli ilçelerde yaptıkları röportajlar, polisin müdahalesiyle engellenmiştir. Sayın Vali şu an İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde kayyumdur. Dolayısıyla emrindeki memurlara talimat verirken dikkatli olmalıdır. Kendisi her ne kadar hukuksuzca İBB Başkanlığına atanmış olsa da kamu adına bir görev yürütmektedir. AKP’nin bir memuru gibi davranması kabul edilemez.”

'SANDIK DARBESİNE YANITI İSTANBUL HALKI VERECEK'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan Ekrem İmamoğlu’nun bir YSK darbesiyle mazbatasının gasp edildiğini hatırlatan HP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, siyasi iktidarın ve YSK'nin sandık darbesine İstanbul halkının gerekli yanıtı sandıkta vereceğini söyledi:

“Tüm muhalefet güçleri, demokrasi taraftarları İstanbul’da Ekrem İmamoğlu isminde birleşti. 31 Mart’ta İstanbul’da israfın ve yandaşlığın iktidarına son verildi. Ekrem Bey, sadece 18 günlük başkanlığında bile gerçek bir halkçı belediyecilik örneği sergiledi. Ancak sandık demokrasisini içine sindiremeyenler bu sonucu tanımadı. İnanıyorum ki 23 Haziran’da İstanbul halkı bu hukuksuzluğa gereken cevabı sandıkta verecek.”