İtalya'da gözaltına alınan Kürt işinsanı mahkemeye çıkartılacakArtı Gerçek

İtalya'da gözaltına alınan Almanya-Türkiye çifte vatandaşı işinsanı cuma günü mahkemeye çıkarılmak üzere serbest bırakıldı.ARTI GERÇEK - Alman Die Welt gazetesinin haberine göre, sözkonusu kişi kuzey İtalya'da San Remo'da kaldığı otelde Türkiye'nin isteği doğrultusunda hakkında Interpol tarafından  kırmızı bültenle arama emri olduğu gerekçesiyle güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

1973 doğumlu olan kişinin hakim önüne çıkarıldığı ifade edilirken güvenlik gerekçesi nedeniyle die Welt gazetesinde isminin belli olduğu ancak yazılmadığı kaydedildi.

Haberde Alman Dışişleri Bakanlığı'nın ve Alman Sosyal Demokrat Parti ( SPD) Dışişleri Komisyonu Sözcüsü Niels Annen'in konudan haberdar edildiği ve Dışişleri Bakanlığı'nın konsolosluk işlemleri için devreye girdiği belirtildi.

Sözkonusu işinsanının Kürt- sol hareketinden geldiği, 1990'lı yıllarda "PKK terör örgütü üyesi olma suçlamasıyla" Türkiye'de cezaevinde kaldığı,  mahkemesine dışardan serbest bırakılarak devam edildikten sonra  Almanya'ya kaçtığı belirtildi.

Öte yandan gazetesinin enformasyonlarına göre gözaltına alınan Kürt kökenli işadamının İtalya'da tekrar serbest bırakıldığı ve cuma günü Cenova'da hakim karşısına çıkacağı bildirildi. Habere göre cuma günü işadamının Türkiye'ye sınırdışı edilip edilmeyeceğine karar verilecek. Çifte vatandaş statüsüne de sahip olan işadamı için Roma'da Alman Konsolosluğu'nun bürokratik işlemler nedeniyle diplomatik iletişimi sürdürdüğü belirtiliyor.

İşinsanı Türkiye'de uzun süre tutukluluğundan dolayı Avrupa Adalet Divanı'na başvurdu. 2012 yılında  Türkiye'nin Avrupa Adalet Divanı'na 20 bin avro tazminat ödemesi gerektiğine hükmedildi.

Daha önce de yazar Doğan Akhanlı İspanya'da kırmızı bültenle arandığı gerekçesiyle gözaltına alınmış ve daha sonra serbest bırakılmıştı. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)