Çin: Kudüs'te Pandora'nın Kutusu açıldıArtı Gerçek

Çin Komünist partisi, ABD'nin İsrail elçiliğini Kudüs'e taşımasını 'Pandora'nın Kutusu'nun açılması' şeklinde değerlendirdi.

DÜNYA - ABD’nin İsrail büyükelçiliğini Kudüs’te açmasına dünyadan tepki gelmeye devam ediyor.

Çin Komünist Partisi'nin resmi yayın organında yer alan başyazıda ‘elçiliğin taşınması kararı ile Pandora’nın Kutusu açıldı’ yorumu yapıldı. “Kudüs'e taşınma hareketinin ardında hiçbir mantık görünmüyor” denilen yazıda, bu hareketin Filistin'de yeni bir ayaklanmayı tetikleyebileceğine dikkat çekildi. ABD'nin sert hareket etmesine rağmen küresel alanda hareket alanının daraldığının savunulduğu yazıda "Washington yönetiminin hiç yoktan sorun çıkarmış göründüğü" denildi.


İLGİLİ HABER: GAZZE'DE KATLİAM: 60 ÖLÜ


PAPA: ÇOK ENDİŞELİYİM
ABD’nin elçilik kararına Para Francis de tepki gösterdi. Roma'daki Aziz Petrus Meydanı'nda konuşan Papa, yaşananlardan dolayı çok endişeli olduğunu söyledi.

Papa Francis, "Kutsal topraklarda ve Ortadoğu'da gerginliklerin tırmanmasından ve bizi barıştan git gite uzaklaştıran şiddet sarmalının yükselmesinden ötürü çok endişeliyim" ifadeleriyle ölümlerden derin bir üzüntü duyduğunu dile getirdi ve "Acı çeken herkese dua ve sevgiyle yaklaşıyorum" şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)