Cizre'de kayyımın kararları iptal edildiArtı Gerçek

Belediye Meclisi, kayyım döneminde 13 taşınmazın devredilmesine ilişkin kararları iptal etti.


HDP yönetiminde olan Şırnak'ın Cizre Belediyesi Meclisi, Haziran ayı toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Eş Başkanı Mehmet Zırığ'ın başkanlığında gerçekleşen toplantıda, kayyım döneminde belediyeye ait 13 taşınmazın farklı kurum ve kuruluşlara devredilmesine ilişkin alınan kararlar görüşüldü. 

Aylık toplantının gündem maddelerini sıralayan Belediye Eş Başkanı Zırığ, hizmet binasının da aralarında bulunduğu taşınmazların devrine ilişkin kararların iptalini tek tek Meclis oylamasına sundu. Oylama sırasında söz alan HDP'li meclis üyeleri, taşınmazların mevzuata aykırı bir şekilde devredildiklerini belirtti. HDP'liler, mevcut taşınmazların devredildikleri kurumlar tarafından kaderlerine terk edildikleri ve bakımsız bırakıldıklarını ifade etti.
 
Gündem maddelerine ilişkin söz alan bir AKP'li üye ise, devredilen taşınmazların kamu yararına kullanıldığını ve kararlarda herhangi bir sakınca görmediklerini savundu. 
 
Taşınmazların devrine ilişkin iptal kararları HDP'lilerin salt çoğunluğuyla kabul edildi. 3 AKP'li üye ise, oylamalarda ret yönünde el kaldırdı.  Oylamaların ardından Eşbaşkan Zırığ, yarın devam etmek üzere toplantıya ara verdi. (MA)