Çocuklara işkence soruşturulmadıArtı Gerçek

14-17 yaşları arasındaki çocukların gözaltında işkence görmesine ilişkin soruşturma dahi açılmadığı bildirildi.


Van’ın merkez İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi'nde geçtiğimiz 15 Şubat’ta gözaltına alınan 3 çocuk, hem gözaltına alınmaları sırasında hem de götürüldükleri Asayiş Şube Müdürlüğü’nde işkenceye maruz kaldığı belirtildi. İfadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılan Ö.S. (14), Ş.Y. (16) ve O.D. (17), gözaltında iken kafalarına ayak ve silah dipçikleriyle vurulduğunu, yüzlerinin ve vücutlarının yumruklandığını ve kafalarının klozete sokulduğunu anlattı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre çocukların vücutlarının farklı yerlerinde oluşan izlerin, anlatılanları doğruladığı belirtilirken, olayın üzerinden geçen 4 ayda sorumluların ortaya çıkarılmadığı öğrenildi. Van Barosu tarafından konuya ilişkin yapılan ihbar ve suç duyurusu da işleme alınıp, soruşturma açılmadı.

‘KAFAMI KLOZETE SOKTULAR’

Yüzlerinde ve vücutlarının çeşitli yerlerinde kırıklar, morluklar ve eziklikler oluşan 3 çocuk, başlarından geçenleri anlatmıştı. 17 yaşındaki O.D., “Dipçikle sırtıma vurdular. Botlarla karnıma vurdular. Yakalandığım esnada saçımdan tutup yüzüme gözüme yumrukla vurdular. Tuşba Asayiş Karakoluna götürdüler. Orada da tokatladılar. Kafamı klozete sokup ağır hakaret ve küfürde bulundular” ifadelerini kullandı.

‘DİPÇİKLE KAFAMA VURDULAR’

16 yaşındaki Ş.Y. ise “Yakalanmadan önce ateş ettiler ve gaz sıktılar. Durmamı istediklerinde durdum. Beni yere yatırıp ters kelepçelediler. Ardından tekme tokat vurdular. Dipçikle kafamın ardına vurdular. Ardından yüzüme gözüme ve burnuma yumrukla vurdular. Tuşba Asayiş Karakoluna götürdüler bizi. Orada bilgi almak istediler. Bir şey bilmediğimi deyince beni tokatladılar. Çok ağır hakaret ve küfür ettiler” dedi.

‘YERE YATIRIP VURDULAR’

14 yaşındaki Ö.S. ise şunları söyledi: “Ben Hacıbekir Mahallesi’nde oturuyorum. Bakkala gitmek üzere evden çıktım. Bakkaldan eşya aldıktan sonra cadde üzerine çıktığımda bir polis aracı yanımda durdu. Hiçbir şekilde korkmadım. Araçtan 8 polis indi beni ters kelepçelediler. Yere yatırıp yüzükoyun şekilde sırtıma iki defa dipçikle vurdular. 8 polis tekmelerle darp ettiler. Ardından beni kaldırıp yüzüme 3 polis yumrukla vurdu. Beni polis aracına bindirdiler. Araçta iken bir polis elindeki mermi ile kafama sert bir şekilde vuruyordu. Bizi Van AVM arkasındaki karakola götürdüler. Orada bilgi almak istediler. Bir şey bilmediğimi ve görmediğimi söyledim. Beni orada tokatladılar. Çok ağır sinkaflı küfür ve hakaretler ettiler. Aynı hakaretleri araçta da yaptılar. Tokatlamadan sonra beni tuvalete götürüp kafamı klozete soktular."