Çocukların oyunu 'savaş karşıtı' diye yasaklandıArtı Gerçek

Manisa Akhisar'da çocukların çevreci oyunu, bir karakterin savaş karşıtı sözleri ile yaşlı ağacın şiddet eleştirisinin çevre kirliliği ile bir ilgisinin olmadığı gerekçesiyle yasaklandı.HABER MERKEZİ - Çocukların sahnelemek istediği "Çevreci Afacanlar" isimli tiyatro oyunu savaş ve şiddet karşıtlığı gibi söylemler içerdiği için sakıncalı bulundu.

İleri Haber'de yer alan habere göre, Manisa'nın Akhisar içesinde oynanacak olan tiyatro oyunu için yapılan başvuru Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sakıncalı bulunarak kabul edilmedi.

Oyunun yasaklanmasında, tiyatro metninde yer alan Bilgican isimli karakterin savaş karşıtı sözlerinin "konuyla alakasız" olduğu ve yine tiyatro metninde yer alan yaşlı ağacın, şiddet karşıtı sözlerinin çevre kirliliği ile bir ilgisinin olmadığı gerekçe gösterildi.

Ayrıca oyun ile ilgili Akhisar Eğitim-Sen'e gönderilen yazıda, "Ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde savaş karşıtlığı gibi siyasal söylemlerin çocuklarımıza sunulmasının sakıncalı olduğuna karar verildiğinden okullarımızda oyun tanıtımı ve afişlerinin asılması uygun görülmemiştir" ifadeleri kullanıldı.