Cumhurbaşkanı aday adayı Diyarbakır’a yürüyorArtı Gerçek

Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacağını açıklayan Tuna Bekleviç’in Ankara’dan başlatacağı yürüyüş Anayasa Referandumu’nun 1. yılında başlıyor.ARTI GERÇEK - Bağımsız Cumhurbaşkanı aday adayı Tuna Bekleviç, 2017 Anayasa Referandumu’nun 1. yıldönümünde, 16 Nisan günü Ankara’dan Diyarbakır’a tek kişilik ‘Kardeşlik Yürüyüşü’ başlatıyor.

‘Kardeşlik Yürüyüşü’ adıyla açılan internet sitesinde yürüyüşün ayrıntılarına ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Yürüyüşün amacı, “Biz, bu ülkenin vatanseverleri olarak, şiddetin her biçimini reddederek, Türklerle Kürtlerin kardeş olduğunu hatırlatıyor; OHAL uygulamasının son bulmasını, kanun hükmünde kararname mağdurlarının da işlerine iade edilmesini talep ediyoruz” sözleriyle açıklanırken, yürüyüşün ‘sessiz çoğunluğun haykırışı’ olduğuna dikkat çekiliyor.

35 GÜNDE 1000 KİLOMETRE KATEDİLECEK

Ankara’dan Diyarbakır’a başlatılacak 1000 kilometrelik yolu 35 günde yürümeyi planlayan Bekleviç’in, 19 Mayıs günü Diyarbakır’da olmayı planladığı bilgisine yer verilen sitede, yürüyüş boyunca Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Malatya ve Elazığ’da sivil toplum kurumu temsilcileri ile bir araya gelmenin de tasarlandığı açıklandı. Bekleviç, yürüyüşü tamamladıktan sonra Diyabakır’da da farklı kişi ve kurumlarla buluşacak.

Sitede yürüyüşün niçin tek kişi ile sınırlandığına ilişkin şu bilgiler veriliyor:

"Kamu düzeni ve hayat akışını olumsuz etkileyecek risklerden uzak durabilmek için yürüyüş sembolik olarak tasarlanmıştır. Kardeşlik Yürüyüşü’ne bilgi vererek siz de kısa bir parkura katılabilirsiniz."

TÜRKLER VE KÜRTLER ARASINDAKİ GERİLİMİ DÜŞÜRMEK AMAÇLANIYOR

Etkinliğe ‘Kardeşlik Yürüyüşü’ adı verilmesinin nedeni ise şu sözlerle açıklanıyor:

“Bu yürüyüşün adı bu toprakları paylaşan, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Sünnisi Alevisi, inananı inanmayanı, kadını erkeği 80 milyon olarak kardeş olduğumuzu hatırlatma amacı ile “Kardeşlik Yürüyüşü” olarak isimlendirilmiştir. Son dönemde Türkler ve Kürtler arasında yükselen gerilimi düşürmek ve toplumun geneline kardeşliğimizi anımsatmak amaçlanmıştır.”

Gönüllü katılımcılar ile birlikte günlük değerlendirmelerin yapılacağı yürüyüşün, sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanacağı da ifade edildi.