'Demirtaş davası hukuk fakültelerinde okutulacak'Artı Gerçek

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 'Demirtaş davası bir daha yargı böyle bir hukuksuzluk yapmasın diye hukuk fakültelerinde okutulacak' dedi.HABER MERKEZİ - Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kongre sonrası ilk Parti Meclisi (PM) toplantısı Ankara'daki Dünya Ticaret Merkezi'nde yapıldı. Toplantıya yeni Parti Meclisi üyelerinin tamamı ve Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli katıldı.

'HDP DEMOKRASİ CEPHESİ SORUMLUĞUNU ALDI'

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sezai Temelli, kongrelerinin stratejik bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çekerek, "Stratejikti, çünkü 2018 yılı, milli ittifak denilen zorlu bir dönem olacak. Bunun kırılması ancak demokrasi cephesinin kurulmasıyla mümkün olabilir. HDP bu sorumluluğu gerçekleştirdiği bu kongreyle aldı" dedi.

'YAKINMALARLA VAKİT GEÇİRMEYECEĞİZ'

"HDP, tüm demokrasi güçlerinin, savaş karşıtlarını, özgür bir ülkede yaşamak isteyenleri buluşmaya çağırıyor" diyen Temelli, şunları söyledi: "Ama bu çağrı yeterli değildir. Bunun hayata geçebilmesi için, güçlü bir örgütsel yapıyı hayata geçirmek zorundayız. Bunu başarabiliriz. Birikimimiz, tarihsel geçmişimiz ve yapımız buna müsait. Biz, bu özgüven ve kararlılıklar önümüzdeki dönemi planlayacağız.

İLGİLİ HABER: PERVİN BULDAN: ÇÖZÜM MASASINI CUMHURBAŞKANI DEVİRDİ

Bunu başarmak zorundayız. Başka bir seçenek yok bizim için. Biliyoruz ki siyaset, yaşama müdahil olmaktır. Sadece ve sadece hakların, özgürlüklerin hayat bulabilmesi için yapabileceğimiz bir şeydir. Siyasetten arındırılmış bir toplumsal mühendisliğe karşı biz, siyaseti günlük yaşamın içinde öreceğiz. Nasıl bir HDP, nasıl bir örgütlenme konusunda yolculuğumuzu başlatıyoruz. Yakınmalarla vakit geçirmeyeceğiz. Mücadelemizi yükselteceğiz."

'DEMİRTAŞ DAVASI HUKUK FAKÜLTELERİNDE OKUTULACAK'

Kongreden sonra bir haftada yaşanan gözaltı ve tutuklamalara değinen Temelli, "Kongreden bugüne 1 haftalık sürede olanlar bile nasıl bir girdabın içinde olduğumuzu gösterdi. Selahattin Demirtaş vakası. İleride, hukuk fakültelerinde bu başlıkla anlatılacak. Böyle bir vaka analizi hukuk fakültelerinde okutulacak. Bir daha yargı böyle bir hukuksuzluk yapmasın diye okutulacak. Davayı birlikte izledik. O sırada yan salonda FETÖ davası vardı. Onların sesleri bizim salona ulaşıyordu. Selahattin Demirtaş'ı yargılayanlar, yan salondaki FETÖ'cülerin hazırladıkları iddianameyi okuyorlardı. FETÖ'cülerin hazırladığı iddianameyle FETÖ-AKP ittifakına karşı çıkmış bir anlayış, Selahattin Demirtaş ve aslında HDP yargılanmaya çalışıldı. Yargıçlar hukuk diplomalarını inkar ediyorlardı. Aldıkları talimatları yerine getiriyorlardı" diye konuştu.

'ONUR HAMZAOĞLU BARIŞ DEDİĞİ İÇİN TUTUKLANDI'

HDP’nin önceki dönem eş genel başkanı olan Serpil Kemalbay'ın günlerdir gözaltında tutulmasına tepki gösteren Temelli, "Toplu kongre konuşmasında barış dediği için gözaltında olan Serpil Kemalbay'dı. Ne deseydi? Daha çok savaş ve ölüm mü deseydi? Halk sağlığı mücadelesinin öncü isimlerinden Onur Hocamız da tutuklandı. Tüm toplumun sağlığını ve onurunu savunan Onur Hocamız neden tutuklandı? Barış dediği için. Bunların hepsi yasa tanımazlığın göstergesi. Talimatlarla hareket eden bir yargı. Sadece görüşlerini ifade ettikleri için AYM kararı olmasına rağmen Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak için ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Bu, dünyanın neresinde görülmüştür? Deniz Yücel serbest bırakıldı, çok sevindik. Ama serbest bırakılma yöntemi, herkesin bakması gereken bir şey. Bir siyasi müdahale sonucunda serbest bırakıldı. Merkel’in dolaylı talimatları ve pazarlıkların sonucunda serbest bırakıldı. Merkel'e sormak gerekiyor; Deniz Yücel bırakıldıktan sonda Türkiye'de basın özgürdür diyebilir miyiz? Sadece Deniz Yücel’in bırakılması üzerinden siz Türkiye ile ilişkilerin düzelmesini kurguluyorsanız bilin ki bu sadece Türkiye'ye değil Avrupa halklarına yönelik de bir kötülüktür."

ORTAK MÜCADELEYE DAVET

"Tüm halkların özgürlüğü ancak birlikte hayat bulabilir" diyen Temelli, "Dolayısıyla herhangi bir ülkede yaşanan hukuksuzluk, tüm ülkelerin ortak sorumluluğudur; tüm ülkelerde yansımalarını bulacaktır. Dolayısıyla biz, Afrin'de olduğu gibi, Kürt sorununda olduğu gibi, çözümlerin ancak uluslararası bir akılla çözülebileceğine inanıyoruz. Bugün Türkiye'de Erdoğan iktidarı, milli ittifak çerçevesinde seçim ittifakı üzerinden kısa zamanda bir seçim başarısına ihtiyaç duyuyor" ifadelerini kullandı. Temelli, şöyle devam etti: "Önümüzdeki dönem Kürt halkının haklı mücadelesi, Türkiye'deki emekçilerin, kadınların hak mücadelesi bizim ortak mücadelemizi tarif etmektedir. Bu ortak mücadele demokrasi ve barış mücadelesidir. Biz, demokrasiden ve barıştan yana olanları bir kez daha mücadeleye davet edeceğiz. Ancak böyle başarabiliriz. Bu farkındalıkla örgütsel çalışmalarımızı büyüteceğiz." (Mezopotamya Ajansı)

İLGİLİ HABER: 'ÇÖZÜM MASASINI CUMHURBAŞKANI DEVİRDİ'