Demokrasi güçleri emekten yana bir yerel yönetim anlayışı istiyorArtı Gerçek

Yaklaşan yerel seçimleri ve yapılması gerekenleri değerlendiren siyasi parti ve sendika temsilcileri 'Tek adam yönetimi'ne karşı güç birliği mesajları verildi.


KESK, DİSK, TTB, TMMOB, tarafından düzenlenen panelde yerel seçimler, kriz ve demokrasi başlıkları tartışıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel ve ÖDP üyesi Sedat Göçmen 'in katıldığı panelde konuşmacı olarak davetli olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, yerel seçim çalışmaları gerekçesiyle panelde yer almadı.

Evrensel'in aktardığı habere göre, 'Emek ve demokrasi güçlerinin birliği' vurgusu yapılan panelde ilk söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ekonomik krizin emekçilerin hayatlarını çok ciddi biçimde etkilediğini ve bunu emekçilere anlatma ve işçi sınıfının bu süreçte mücadele etmesini sağlama gibi bir sorumlulukları olduğunu ifade etti. Çerkezoğlu, “Halkçı, demokratik ve emekten yana bir yerel yönetim anlayışı ortaya konmalı ve belediyeler halka kapatılıp ranta açılmamalı” dedi.

EMEP 'TEN 'HALK CEPHESİ' ÇAĞRISI

EMEP’in yerel seçim çalışmalarında ‘Tek adam ittifakına oy yok' sloganını öne çıkardığını bekirten Levent Tüzel, seçim öncesi gerçekleştirilemeyen 'halk cephesi'nin gerçekleşmesinin, krizin yükünün emekçilere yıkılmasını ve tek adam diktatörlüğünün baskıcı uygulamalarını engellemek bakımından bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Seçim çalışmalarında da en geniş emek ve demokrasi güçleriyle bir araya gelme çabası içerisinde olduklarını belirten Tüzel, başta CHP olmak üzere muhalefetin gerekli sorumluluğu yerine getiremediğini, adayların yereldeki emek ve demokrasi güçlerince değil genel merkezlerden belirlendiği eleştirisini dile getirdi.

'BEYOĞLU, HALK MECLİSLERİ'NİN İNŞASI İÇİN BİR FIRSAT'

ÖDP Başkanllar Kurulu üyesi Alper Taş’ın, İstanbul Beyoğlu adayı olmasına değinen ÖDP Parti Meclisi üyesi Sedat Göçmen, Beyoğlu’da seçimlerin kazanılması halinde inşa edilecek 'Halk Meclisleri'yle söz, yetki ve kararın, halkın kendisinde oleceğı bir anlayışın hayat bulacağını ve karanlıkta yanan bir mum gibi dikkat çekeceğini ifade etti. Göçmen, bu anlayışın tüm sol, sosyalist güçler için bir kazanım olacağını da belirtti. (HABER MERKEZİ)