Deniz Çakır ifade verdi: Görüntüler incelendi, her şey ortadaArtı Gerçek

Oyuncu Deniz Çakır başörtülü kadınlara hakaret etmekle suçlanıyor.


Başörtülü kadınlara hakaret ettiği iddia edilen oyuncu Deniz Çakır başlatılan soruşturma kapsamında savcılığa ifade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Çakır basın suçlarından sorumlu Başsavcı Vekili Murat Çağlak’a yaklaşık bir saat ifade verdi.

Çakır ifadesinin ardından avukatı Bahri Belen'le birlikte adliye önünde basın mensuplarına açıklama yaptı. Hakkındaki suçlamaları reddeden Çakır, “Bugüne kadar hiç kimseyi kadın erkek, başörtülü başörtüsüz hayat tarzı, cinsiyeti, dini, rengi için ayırmadım. Tam tersine birleştirmek için sosyal projelerde bulundum. Benim bugüne kadar duruşum ve yaptığım şeyler bellidir” dedi.

'AYRIŞTIRMA İÇİN DEĞİL BİRLEŞTİRMEK İÇİN MÜCADELE VERDİM'

Çakır açıklamalarını şöyle sürdürdü: Ayrıştırma için değil birleştirmek için mücadele verdim. Bahsi geçen hiçbir şeyi yapmadım. Zaten ifademi de verdim. Suçlamalar benim bugüne kadar ki duruşuma ters ve hiç yakışık almıyor. Bir sanatçı, bir kadını başörtülü-başörtüsüz diye ayırmaz. Tam tersine benim türbanlı, başörtülü, farklı dinden, farklı renkten, ailemden, arkadaşlarımdan, hayranlarımdan bir sürü insan var. Bugüne kadar hepsini sarıp sarmaladım. Hepsi de beni çok severler. Şu anda da yanımdalar. Çok teşekkür ederim. Görüntüler var, hepsini savcılığa sunduk. Fakat şu an bir yargı süreci var daha fazla konuşmam doğru değil. Tüm görüntüler incelendi. Herşey ortada.

Çakır’ın avukatı Bahri Belen ise "Özel hayatın gizliliğine müdahale, halkı kin ve düşmanlığa sevk gibi ciddi suçlamalar var. Ama bu suçlamalarla ilgili ifadesini verdi. Kişiliği hakikaten buna müsait değil. Türkiye'de aydınlar, yazarlar ve siz gazeteciler özgürlüğü en çok savunan, özgürlüklerden yana her zaman başınız sıkıntıya düşen insanlarsınız. Deniz Hanım da bir sanatçı, özellikle başörtüsü, inanç, yaşam tarzı gibi konularda toplumun bir adım ilerisinde, bir adım önünde bunları anlattı. Ben olumsuz bir karar çıkabileceğini sanmıyorum" dedi.

SAVCILIK İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Çakır hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, savcılığa verdiği ifadesi ortaya çıktı. Çakır ifadesinde, olay günü saat 19.00 sıralarında bir doğum günü kutlaması için arkadaşlarıyla beraber bir kafeye gittiklerini söyledi. Bir süre sonra iki kadının gelerek yan masalarına oturduğunu söyleyen Çakır'ın, "Bu kadınların bakışı ve hareketleri beni yargılar ve taciz eder şekildeydi. Ben yaptığım iş gereği insanların bana bakmasına alışkın olmama rağmen bu iki kadının davranışları sıradışı olduğu için rahatsız olmuştum. Sonra bu iki kadının arkadaşları da gelince bizden rahatsız olduklarını hissettirip arka masaya geçmeleri ve bana aynı şekilde bakmaları üzerine ben de 'Ne oluyor' der gibi onlara baktım. Bu şekilde böyle bir gerginlik oldu. Ancak sonrasında olayı önemsemeyip, masamıza döndük" dediği kaydedildi.

"KENDİLERİNİ ÇEKMEDİĞİMİZİ SÖYLEDİK"

Doğum günü kutlaması esnasında fotoğraf çektiklerini belirten Çakır'ın, "Sohbet ettik. Fotoğraf çekilme esnasında arkadaki kadın grubu kendilerinin fotoğrafını çektiğimizi düşünerek, 'Bizi mi çekiyorsunuz' dediler. Biz de kendilerini çekmediğimizi söyledik. Hatta arkadaşım Hande Canar telefonu götürerek kendilerine gösterdi. Fotoğraflarının olmadığını görünce ikna oldular. Bir süre her iki masadaki kişiler kendi eğlencesine devam etti. Bu arada kafenin garsonlarından birine kendi fotoğraflarının alındığını söylemişler. Garson gelip bize söylediğinde almadığımız konusunda bilgi verdik" dediği ifade edildi.

"BESMELE ÇEKİP JEST YAPMADIM"

Söz konusu kadınların fotoğraflarının çekildiği ısrarlarının sürdüğünü anlatan Deniz Çakır'ın, "Kadınların ısrarla fotoğraflarını aldığımızı söylemeleri nedeniyle telefonu hızlıca masaya koyduğumda camı kırıldı. Telefon evde. Size bugün ulaştıracağım. Sonrasında konu kapandı. Yarım saat sakin oturduktan sonra ayrıldım. Ayrılırken herhangi bir tartışma ya da olay çıkmadı. Ben kesinlikle anlattıklarım dışında kafeye girerken bu kadınlara  bakarak alay eder tarzda euzü besmele çekip jest ve mimik hareketi yapmadım. Zaten bu kadınlar benden sonra kafeye geldiler. Yine bu kadınlara bağırarak 'Ben Atatürkçü'yüm, burası Atatürk Türkiye'si Arabistan değil. Siz Arabistan'a İran'a gideceksiniz' şeklinde herhangi bir cümle kullanmadım. Tüm hayatım boyunca ayrımcılık yapılmasına karşı durmuş bayanlar ile ilgili sosyal destek projelerinde yer almış bir insanım. Böyle bir konudan dolayı ifade vermek zorunda bırakıldığım için çok üzgünüm" dediği öğrenildi.

"İYİ NİYETLİ OLMADIKLARI KANAATİNDEYİM"

Çakır'ın "Olayın 30 Aralık 2018 tarihinde olmasına rağmen 4 Ocak 2019 tarihinde dilekçe verilmesi, kafeden ayrılırken herhangi bir tartışma ortamının olmaması ve olayın orada bitmiş olması hususlarını düşündüğümde müştekilerin iyi niyetli olmadıkları kanaatindeyim. Arabistan kelimesinin geçtiği tek cümle kendi masamdaki arkadaşlarımın duyabileceği şekilde, içkili bir mekanda içtiğim içkiye, çektiğim fotoğrafa karışılıyor, yargılanarak bakılıyor, 'Burası Arabistan mı? Atatürk Türkiye'si' şeklinde söyledim. Ancak bu söylemi mi kesinlikle karşı tarafın duyacağı ses tonuyla ya da onlara hitaben söylemedim. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmem" dediği kaydedildi. 

ERDOĞAN HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında soruşturma açılan Deniz Çakır'ı hedef göstermiş, "Bu ülkenin başörtülü hanımlarına 'Suudi Arabistan'a gidin' demek faşistliğin en sefil halidir. Adı da neymiş? Sanatçıymış. Buyurun. Dert başka, ne derseniz deyin. Bu ülkede insanların yaşam biçimleriyle uğraşan CHP zihniyetidir" açıklaması yapmıştı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul'daki bir alışveriş merkezinde bulunan mekanda oturan bir kısmı başörtülü 7 kadın, oyuncu Deniz Çakır hakkında kendilerine hakaret içeren söylemlerde bulunduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlatırken Çakır iddiaları reddetmişti. Olayın şahitleri de başörtülü kadınların iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek Çakır'ın haklı olduğunu söylemişlerdi. (HABER MERKEZİ)