Deprem kadar ırkçılık da sarstıArtı Gerçek

Irak Kürdistanı'ndaki depremin ardından sosyal medyadaki nefret söylemi tepki çekti.


HABER MERKEZİ- Van Depremi'nin ardından sosyal medyada hızla yayılan ırkçı ve nefret suçu içeren paylaşımlar Irak Kürdistanı'nda meydana gelen ve sadece ilk belirlemelere göre 200'den fazla insanın öldüğü, yüzlerce binanın yıkıldığı 7,3 şiddetindeki depremin ardından da ortaya çıktı. 

SOSYAL MEDYADA NEFRET KUSTULAR

Depremin hemen ardından bölge ve ırk üzerinden saldırılara başlayan kalabalık, Irak Kürdistanı'ndaki insanların acılarıyla kimi zaman dalga geçti, kimi zaman da daha fazla ölüm ve yıkım dileğinde bulundu. 

İLGİLİ HABER: DEPREM KADAR IRKÇILIK DA SARSTI

TEPKİLER GECİKMEDİ

Ağırlıkla milliyetçi kesim ve sosyal medya trollerinin destek verdiği nefret dalgasına kısa sürede tepki gecikmedi. Depremin artçılarının sürdüğü saatlerde sosyal medyadan Irak Kürdistan'ındaki durumu merakla takip eden ve iyi dileklerini paylaşan insanlar, ırkçılık ve nefret söylemine tepkilerini dile getirmekte gecikmedi. 

'ARKADAŞIM OLSAN DA SİLERİM'

Kimi kullanıcılar, nefret suçu içeren paylaşımları yapan kişileri yakın arkadaşları dahi olsalar sosyal medyadaki bağlantılarını engelleyeceklerini söyledi.

IRKÇI HESAPLAR KAPATILSIN

Kimileri de bu tür paylaşımları sosyal medya şirketlerinin şikayet uygulamalarına başvurarak hesapların iptalini isteyeceklerini duyurdu.