Deutsche Bank'tan Türkiye'ye iki risk uyarısıArtı Gerçek

Deutsche Bank, gelişen ülkelerle ilgili raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin riskleri jeopolitik ve iç siyasi risklerin yükselmesiyle TL'deki gerileme olarak sıraladı.

EKONOMİ - Deutsche Bank tarafından aylık olarak hazırlanan gelişmekte olan ülkelerle ilgili raporda, Türkiye ile ilgili değerlendirmeler de paylaşıldı, Türkiye ekonomisini bekleyen risklere dikkat çekti. 

Raporda, Türkiye ekonomisinin ana riskleri olarak iki konuya dikkat çekildi. Bunlardan ilki jeopolitik ve iç siyasi risklerin yükselmesi oldu. 

Bankanın Türkiye için dikkat çektiği ikinci risk ise Türk Lirası'ndaki yenilenen gerileme dalgası oldu. Bankanın değerlendirmelerine göre, Türkiye'nin yükselen dış finansman ihtiyacı gibi yapısal dar boğazları dikkate alındığında Türk Lirası'ndaki bu gerileme eğiliminin reel ekonomi ile nominal ekonomi arasındaki uçurumun açılmasına yol açabilir. 

Genel olarak ekonomik görünüme bakıldığında Deutsche Bank, 2017'nin son çeyreğinde büyümede yavaşlama söz konusu olsa da, 2018'de ekonominin rekabetçi kalacağını öngörüyor. Bunun yanında 2018'in önemli bölümünde enflasyonun çift haneli olması bekleniyor. Banka devam eden büyümenin artık daha sıkı para politikası gerektirdiğine de dikkat çekti. 

Banka bu değerlendirmelerinin ardından makro ekonomik verilere ilişkin tahminlerini de paylaştı. 

Buna göre banka Türkiye'nin yılı yüzde 5,7 büyüme ile kapamasını bekliyor. Bankanın beklentilerine göre 2018'de Türkiye ekonomisinin yüzde 4,9 büyüyecek. Yüksek enflasyoın riskine dikkat çeken Deutsche Bank 2018 yılında enflasyonun ortalama olarak yüzde 10,2 olarak gerçekleşmesini öngörüyor. 

Banka, işsizliğin 2018'de çift hanede kalmaya devam edeceğini tahmin etti. Buna göre Türkiye'de 2018'de işsizliğin yüzde 10,7 olması bekleniyor. 

Deutsche Bank, Türk Lirası'nın dolar karşısındaki performansına ilişkin tahminlerini de paylaştı. 2017'de dolar/TL kurunda 4 seviyesini bekleyen bankanın 2018 tahmini ise 4,36.  

İLGİLİ HABERLER

DEUTSCHE BANK 2018'İN RİSKLERİNİ SIRALADI

KRİZDE EN RİSKLİ ÜLKELERDEN BİRİ TÜRKİYE