'Devlet-hükümet ayrımına özen gösterilmezse devlet tehlikededir'Artı Gerçek

Hazine Kamu Finansmanı eski Genel Müdürü Özyıldız, kamu görevlilerinin tarafsızlığına dair, 'Değil bir siyasi partiye katılımcısını bilmediğimiz topluluğa bile gitmezdik' dedi.


ARTI GERÇEK - Hazine Kamu Finansmanı eski Genel Müdürü Hakan Özyıldız, son dönemde gündeme gelen kamu görevlilerinin 'tarafsızlığı' ilkesi tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunurken, "Bize devlet ile hükümetin ayrımı öğretildi. Devletin memuru olun dendi... Eğer bir kamu çalışanı bu özeni göstermezse onun devlete hizmet anlayışına, halkın hizmetkarı olmasına halel gelebilir. O zaman sadece o memur değil devlet tehlikededir" dedi.

Özyıldız, 2000 yılında Galatasaray'ın UEFA Kupası final maçına dönemin spordan sorumlu devlet bakanının davetlisi olarak gideceğini ancak daveti reddettiğini ifade ederken, "Değil bir siyasi partiye, katılımcısını bilmediğimiz topluluğa bile, görevli değilsek gitmezdik. Taraflı gözükürüz diye ödümüz kopardı" dedi.

Özyıldız'ın Twitter sosyal medya hesabından paylaştığı mesajlar şöyle:

Ömrümün 26 yılını kamu görevlisi olarak geçirdim. Ama devlet memuru olarak. Siyasi Partilerle hiç işim olmadı. Kapılarından içeri girmedim. Bize devlet ile hükümetin ayrımı öğretildi. Devletin memuru olun dendi.

Hazine Kamu Finansmanı Genel Müdürüydüm. Devletin tüm nakit akımımın ve iç borçlanmasının sorumlusuydum Kopenhag’da GALATASARAY’ın kupa kazandığı o unutulmaz UEFA final maçı vardı. Spordan sorumlu devlet bakanının davetlisi olarak gidecektim.

Müsteşardan izin istedim. “Uçakta kimlerin olacağını bilmiyoruz. Sen devletin parasını yönetiyorsun. Taktir senin ama gitmesen daha iyi olur dedi.” Gitmedim.

Demem o ki biz, değil bir siyasi partiye, katılımcısını bilmediğimiz topluluğa bile, GÖREVLİ değilsek gitmezdik. Taraflı gözükürüz diye ödümüz kopardı.

Eğer bir kamu çalışanı bu özeni göstermezse onun devlete hizmet anlayışına, halkın hizmetkarı olmasına halel gelebilir. O zaman sadece o memur değil DEVLET tehlikededir.