Hrant Dink cinayeti davasında iki tahliyeArtı Gerçek

Hrant Dink cinayeti davasında Albay Ali Öz ve Binbaşı Metin Yıldız tahliye edildi.Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan emniyet, istihbarat ve jandarma görevlilerinin yargılandığı davanın 77. duruşması Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Metin Yıldız’ın adli kontrolle tahliyesine hükmetti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklardan dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ile dönemin Trabzon İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Yüzbaşı Metin Yıldız katıldı. Aralarında Erhan Tuncel’in de bulunduğu 7 tutuksuz sanığın da hazır bulunduğu duruşmada, tarafların avukatları hazır bulundu. Tutuklu sanıklardan Ramazan Akyürek ve bazı sanıkların Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla hazır bulunduğu duruşmada, tanıkların beyanları alındı.

Evrensel'den Cansu Pişkin'in haberine göre duruşmada ilk olarak dönemin İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesinde polis memuru olarak görev yapan Bahadır Tekin tanık olarak dinlendi. Cinayetten önce Trabzon İstihbarat Şubesinde Dink'in öldürüleceğine dair gelen yazıyla ilgili tahkikat yapan polis memurlarından olan Tekin ifadesinde, “Benim görevim tahkikat yapmaktır. Tahkikat yapar, rapor hazırlarız. O gün masa amirim, bana bir ekmek fırınının tahkikatı görevini verdi. Ekip arkadaşımla beraber adreste geçen yere gittik. Adresteki yerde fırın yoktu. Çevrede araştırma yaptık. İki tane fırın tespit ettik. Bizden Osman Hayal'in araştırılması istenmişti. Ben gelen yazıyı görmedim. Yazıyı masa amiri Volkan Altunbulak görür. Biz evrak görmeyiz. Bize sadece Osman Hayal dediler. Konuyu anlatmadılar. Bizim numara sorgulama yetkimiz yok. Sorgulamaları masa amirleri yapar.” dedi. Tekin, Dink’in adını o dönem basından duyduğunu ifade etti.

TELEFON SİNYAL BİLGİLERİ İLE İFADELERİ UYUŞMUYOR

Mahkeme Başkanı Ali İhsan Horasan, Tekin'in Sarıgazi'de Osman Hayal'i araştırdıklarını söylediği gün içinde, telefon sinyal bilgilerinin söyledikleriyle uyuşmadığına dikkat çekerek, “Bu evrak doğru mu” diye sordu.  Tekin, “Gideceğimiz yer fırındı. Sabah erken çalıştıkları için erken gitmemiz gerektiğine karar verdik. Sabah erken saatlerde gidip takip faaliyetinde bulunduk. Telefon görüşmesi yapmadığımız için sinyal bilgisi çıkmamıştır” diye cevap verdi. Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu da Tekin'e, sabah saatlerinde sinyal bilgilerinin olduğunu ve sinyal bilgisinin Bağcılar'dan geldiğini, beraber gittiği Özcan Özkan'ın da sinyal bilgilerinin Avrupa yakasında olmadığını söyledi. Bakırcıoğlu da yemin altında olduğunu ve gerçeği söylemesi gerektiğini hatırlattı. Ancak Tekin, evrakın gerçek olduğunu savundu.

Tekin’in ifadesinin ardından avukatların beyanlarına geçildi. Avukat Hakan Bakırcıoğlu mahkemeden, dönemin İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlilerinden Selim Kutkan ve Şahmaz Demirbaş, Volkan Altınbulak, Trabzon il Jandarma Komutanlığında görevli Binbaşı Ali Oğuz Çağlar ile MİT İstanbul Bölge Başkanı Ahmet Köksoy’un dinlenmesini talep etti.

Duruşma savcısı, kaçma şüphesiyle tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti. Sanık avukatları da tahliye taleplerinde bulundu.

ÖZ VE YILDIZ'A TAHLİYE

Trabzon Jandarma Yetkilileri Ali Öz ve Metin Yıldız ise tahliyelerini istedi. Mahkeme Heyeti ara kararında, Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Ali Öz ve Trabzon Jandamra İstihbarat Şube Müdür Metin Yıldız’ın tahliyesine karar verdi. Heyet, Öz hakkında ev hapsine Yıldız hakkında ise adli kontrol uygulanmasına karar verdi.

DURUŞMA EYLÜL'E ERTELENDİ

Bir sonraki duruşma, 24-25-27-28 Eylül’e ertelendi.

MAHKEMEDE ALİ ÖZ’ÜN TANIKLAR ÜZERİNDE BASKI KURDUĞU ANLATILMIŞTI

Dünkü duruşmada tanık olarak dinlenen dönemin Jandarma Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Hüsamettin Polat, yapılan bir istihbarat toplantısından bahsederek, "Dink cinayeti sonrası Metin Yıldız (Trabzon Jandarma İstihbarat görevlisi) Ali Öz'e 'emriniz var mı' dedi. Öz, 'Coşkun İğci'ye söyleyin konuşmasın' dedi. Takibim üzerine Ali Öz'den uyarı cezası aldım” demişti.

İLGİLİ HABER: HRANT DİNK DAVASI: KARANLIK PERDE 11 YILDIR KALDIRILMADI

İLGİLİ HABER: JANDARMA KOMUTANI ALİ ÖZ'DEN TANIĞA: SÖYLEYİN KONUŞMASIN