Diriliş Ertuğrul'un setinde 'çocuk oyunculara şiddet' iddiasıArtı Gerçek

Set çalışanlarının iddialarına göre rol gereği ağlaması gereken çocuk oyuncuya şiddet uygulanırken, sette sis makinesi yerine kamyon lastiği yakılıyor.


TRT'nin tartışmalı dizilerinden 'Diriliş Ertuğrul'un set çalışanları, çalışma koşullarına dair çeşitli iddialar dile getirdi.

İsmini vermek istemeyen bir set çalışanı, "Çocuk oyuncunun sahnede rol gereği ağlaması için ayağına defalarca vurulduğuna tanık oldum" iddiasında bulundu.

'Patronların Ensesindeyiz Ağı' adlı internet sitesine yer alan habere göre çalışma koşullarını anlatan set çalışanlarıyla yapılan röportajda, ödemelerin düzenli olmadığı, bazen 12 saat yemek yemeden çalışmak zorunda kaldıklarını anlatan çalışanlar, çocuk oyuncuların karşılaştıkları ihlallerle ilgili önemli bir iddida bulundu.

'ROL GEREĞİ AĞLATMAK İÇİN ÇOCUK OYUNCUYA DEFALARCA VURULDU’

Devlet destekli bir proje olduğu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ulusa sesleniş metinlerinin senaryoya eklendiği ve yayından bir gün önce Ankara tarafından izlendikten sonra yayına girdiği gündeme gelen Diriliş Ertuğrul dizisinde şimdi de çocukların rol gereği ağlatmak için şiddet uygulandığı iddia edildi.

Bir set çalışanı tarafından dile getirilen iddiada, "Çocuk oyuncunun sahnede rol gereği ağlasın diye ayağına defalarca vurulduğuna tanık oldum. Bu çocuk sabah bizimle sete gelip bizimle setten gidiyordu. Ortalama 12-13 saat çalışıyordu. Normalde çocukların olduğu sette pedagogların olması gerekir ama yapım buna uymadı.

‘ÇOCUKLAR KÖMÜR DUMANI ALTINDA 8-9 SAAT ÇALIŞIYOR’

Başka bir set çalışanı da dizi setinde maruz bırakıldıkları sağlıklsız koşulları anlattı:

"Çocuk oyuncularla çalışıyoruz. Bazıları da çok küçük çocuklar. 8-9 saat boyunca kapalı bir mekanda kömür dumanının altında çalıştırıldıklarına şahit oldum. Doğru düzgün hava almalarına bile izin verilmedi. Çocuklarla kurulan iletişim de çok kötü. Figürasyona yaklaşım da öyle. Figüran sette, sahnede sakatlanıyor, kalkıp çalışmaya devam etmesini istiyorlar. Ana cast dışında diğer insanların pek bir önemi olmuyor."

‘SİS MAKİNESİ ALMAK YERİNE KAMYON LASTİĞİ YAKILIYOR’

Setteki koşullardan şikayet eden bir başka set çalışanı, sis makinesi yerine sette kamyon lastiği yakıldığını iddia etti. Üstelik bu iddia TRT’nin diğer setleri için de geçerli:

"Savaş sahnelerinde duman efekti verebilmek için sis makinesi almak yerine araba ya da kamyon lastiği yakıyorlarmış. Tüm gün 400 civarında lastik yakılıyormış. Tüm set çalışanları, figüranlar, sahnedeki oyuncular bu dumanı soluyorlar. Yaklaşık olarak 12 saat boyunca bu duman solunarak çalışılıyor o sahnelerde. Kendi canımızı geçtik, doğaya verilen zararı düşünsünler. Gökyüzü simsiyah oluyor gün boyu. Çevre köylerden yapılan şikayet üzerine jandarma geliyor, TRT dizisi olduğunu görünce çayını, kahvesini içip gidiyor. Set emekçilerinin sağlığı, hayatı son madde bile değil. (HABER MERKEZİ)