Dışişleri Bakanı'ndan Adil Öksüz açıklamasıArtı Gerçek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan, Adil Öksüz'ün Almanya'nın başkenti Berlin'de olduğu iddiasına yanıt geldi.


Anadolu Ajansı, Adil Öksüz'ün Almanya'nın başkenti Berlin'de bir evde saklandığını öne sürdü. İddiaya ilişkin Habertürk TV'de katıldığı canlı yayında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "'Adil Öksüz konusu AA'ya yapılan bir ihbar. Şu ana kadar Alman yetkilileri tarafından Adil Öksüz bulunmuş değil. Bize gelen duyumların ardından Almanya'yla temaslarda bulunduk" dedi. 

Çavuşoğlu şunları söyledi:

''Bu ihbar Anadolu Ajansı'na yapılan bir ihbar. Dolayısıyla Almanya'daki yetkililerin ilgilendiği, doğrudan ya da evine gittiği bir olay değil. Ama diğer taraftan biz Adil Öksüz dahil tüm FETÖ mensuplarının peşindeyiz. Nereye giderlerse gitsinler onların peşini bırakmayacağız dedik. Bize gelen duyumlar ve bazı bilgilerden sonra tabi Almanya ile bu konuda resmi temasta bulundu. Ve Almanya Adil Öksüz ve diğerleriyle ilgili arama kararını çıkarttıklarını söyledi. Şu ana kadar Alman yetkilileri tarafından Adil Öksüz bulunmuş değil. Değişik dedikodular çıkıyor, bazen Amerika'da olduğu söyleniyor. Biz titizlikle takip ediyoruz. Eğer yakalanırsa tabi ki iade sürecini başlatacağız. Taleplerimizi zaten iletiyoruz.

'ŞU ANDA ABD'DE BİR HAREKETLENME VAR'

Eğer Almanya Adil Öksüz'ü vermezse, bu sefer FETÖ'yü vermeyen ABD durumuna düşer. Şu anda ABD'de de bir hareketlenme var gerçi. Ama Almanya olsun, diğer ülkeler olsun bu darbecileri, bu hainleri bize vermelidir. Yargıya teslim edilmelidir bu kişiler. Hem darbe yapacaksınız, 251 insanımızı öldüreceksiniz, sonra hiç hesap vermeden her yerde gezeceksiniz. Maalesef Yunanistan bu kişileri vereceğini söyledi. Burada siyasetçilerin vermek istediğini biliyorum. Fakat Yunanistan yargısına batıdan çok büyük baskı geldi. 'Bunları Türkiye'ye vermeyin' diye.''

'ADİL ÖKSÜZ BERLİN'DE' İDDİASI

Anadolu Ajansı, 15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden olduğu belirtilen Adil Öksüz'ün, Almanya'nın başkenti Berlin'de bir evde saklandığını öne sürmüştü. Haberde, ajansa ulaşan bir ihbar mektubunda, Adil Öksüz’ün Almanya’nın başkenti Berlin’in Neukölln ilçesinde Friedelstr 48. 12047 adresinde, S. Yaşar adına kayıtlı bir evde saklandığı belirtildi. İhbar üzerine, söz konusu adrese giden AA muhabirleri, çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı ilçedeki eve ulaşıldığında, kapı zilinde buranın ev sahibi olduğu tahmin edilen ‘Yaşar’ isminin yazılı olduğu görüldü. (HABER MERKEZİ)