Dışişleri Bakanı: Türkiye NATO'dan uzaklaşmıyorArtı Gerçek

'Önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar gelecek. Artık bunun sorgulanmasına gerek yok.'NATO zirvesi için gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 füzeleri nedeniyle Türkiye'nin NATO'dan uzaklaştığı yorumlarına katılmadığını belirtti. Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye NATO'dan uzaklaşmıyor. Eğer NATO müttefiklerimiz bu ihtiyaçlarımızı karşılasaydı biz onlardan alacaktık" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'la birlikte gittiği Brüksel’de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya’dan alınması planlanan S-400 füze savunma sistemleriyle ilgili NATO üyesi ülkelerin açıklamaları hatırlatılan Mevlüt Çavuşoğlu, “Teknik kısmını anlayabiliyoruz. Örneğin S-400’ün NATO’yu ve NATO sistemlerini, müttefikleri düşman olarak tanımlayıp tanımadığını sormaları ya da bunu anlamaya çalışmaları normal. Alırken de bu konudaki şartlarımızı ortaya koyduk” diye konuştu.

'S-400'LER ACİL İHTİYAÇ'

S-400’lerin Türkiye için acil ihtiyaç olduğunu savunan Çavuşoğlu, “Bu ihtiyacımızı müttefiklerimizden karşılayamadığımız için Rusya’dan aldığımızı, en iyi teklifi de Rusya’nın verdiğini, sonuçta da Türkiye’nin bağımsız ve özgür bir ülke olduğunu, kendi kararını kendisi verebileceğini söyledik” diye konuştu.

Türkiye’nin NATO’dan uzaklaştığına dair yorumları kabul etmediklerini belirten Çavuşoğlu, “Türkiye NATO’dan uzaklaşmıyor. Eğer NATO müttefiklerimiz bu ihtiyaçlarımızı karşılasaydı biz onlardan alacaktık, önceliği de onlara verdik. Önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok” dedi.

İLGİLİ HABER: KRİTİK NATO ZİRVESİ BAŞLADI

NATO 'UYUMLU OLMASI ÖNEMLİ' DEMİŞTİ

Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi satın alma anlaşmasını değerlendiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "İttifak üyeleri hangi silahları satın alacaklarına kendileri karar verme hakkına sahip. NATO için önemli olansa müttefikler tarafından satın alınan silahların birbirine uyumlu olması" demişti.

"Zira bu görev ve operasyonlar sırasında NATO için kilit bir mesele" diyen Stoltenberg şu ifadeleri kullanmıştı:
"Çoğu zaman müttefikler, NATO üyesi diğer ülkelerden askeri teçhizat alıyor. Çünkü bu, ittifakın operasyonel uyumluluğunu ve bunun bir neticesi olarak da güvenliğimizi güçlendiriyor." (DIŞ HABERLER SERVİSİ)