Dışişleri'nden ABD'ye Zarrablı misillemeArtı Gerçek

ABD'nin seyahat uyarısına Dışişleri Bakanlığı Zarrab Davası'nı işaret ederek karşılık verdi


HABER MERKEZİ- ABD' Dışişleri Bakanlığı'nın bugün yaptıığı açıklama ile Türkiye'yi riskli ülkelere kategorisine sokmasına Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan mislleme geldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "ABD'ye seyahat planları gözden geçirilmeli, terör saldırılarında artış var" dendi.

ABD, yurtdışına gitmeyi planlayan vatandaşları için yeni uygulamaya koyduğu seyahat danışma dizininde, Türkiye'yi, Sudan ve Venezuela gibi üçüncü kategori riskli ülkeler arasında göstermiş ve Türkiye'ye gideceklere "Yeniden düşünün" uyarısı yapmıştı. 

ABD'DE TERÖR OLAYLARINDA ARTIŞ VAR

Dışişleri'nden yapılan açıklamada şöyle dendi:

"ABD’de yaşanan terör saldırıları ve şiddet olaylarında son zamanlarda artış olduğu gözlenmektedir. Bombalı veya silahlı terör eylemlerinin yanısıra, araçların kalabalık üzerine sürülmesi suretiyle gerçekleştirilen saldırıların, şehir merkezleri ile kültürel etkinlikleri, metro istasyonlarını, kamu binalarını, ibadet yerlerini hatta okul kampüslerini hedef almaya devam etmesi muhtemeldir."

Açıklamada, Reza Zarrab Davası ima edilerek şunlara da yer verildi:

"Ayrıca, resmi görevle ABD’ye seyahat eden kamu görevlisi vatandaşlarımız dahil Türk vatandaşları, muteber olmayan kaynakların ifadelerine dayanılarak keyfi tutuklamalara maruz kalmakta; vatandaşlarımıza yönelik olarak açılan davalarda, FETÖ terör örgütü mensubu ya da sempatizanı tanıkların önceden kurgulanmış asılsız iddialarına ve iftiralarına itimat edilmek suretiyle vatandaşlarımız hakkında adli kararlar verilebilmektedir."

İLGİLİ HABER: ABD TÜRKİYE'Yİ RİSKLİ İLAN ETTİ


ABD'YE YİNE AYNI METİNLE MİSİLLEME YAPILDI
Dışişleri Bakanlığı'nın metninde, ABD'nin yaptığı açıklama metnininin OHAL uygulamaları dışında aynı olması dikkat çekti. Daha önce de ABD vize krizi sırasında benzer bir durum yaşanmıştı. ABD''nin  Türkiye'deki konsolosluk çalışanı Metin Topuz'un tutuklanmasının ardından 8 Ekim'de Türkiye'den yapılan vize başvurularını süresiz olarak askıya alınmış, Türkiye de aynı metin ile karşılık vermişti.