Diyarbakır HDP’nin yeni yönetiminden ne bekliyor?Artı Gerçek

Yurttaşlara 3. Olağan Kongresi'ni gerçekleştirerek yeni eş başkanlarını seçen HDP’den beklentilerini sorduk.

Remzi BUDANCİR

ARTI GERÇEK-
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Selahattin Demirtaş’ın aday olmadığı kongrede Pervin Buldan ve Sezai Temelli eş genel başkanlığa seçildi.  

Demirtaş’ın eş başkanlığında 7 Haziran 2015 seçimlerinde yüzde 13.2, 1 Kasım’da yapılan erken seçimde de barajı aşarak yüzde 10.7 oy alan HDP’nin önünde zorlu bir süreç var. Afrin Harekâtı devam ediyor, hemen hemen her gün ölüm haberleri geliyor.

Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin tümünün destek verdiği Afrin Harekâtına HDP’nin karşı çıkması, iktidar cephesinin tepkisine neden oluyor. Ülke siyasetinde tablo böyleyken, seçmeni HDP’den nasıl tavır almasını istiyor? Diyarbakır’da halka HDP’nin yeni yönetimini ve HDP’den beklentilerini sorduk.

HDP’DEN BARIŞ BEKLENTİSİ VAR

Diyarbakır’da konuştuğumuz hemen hemen herkes savaşa karşı duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor. Bölgenin yıllardır çatışma ve ölümlere sahne olduğuna tanıklık ettiklerini belirtenlerin çoğu isim vermek istemiyor. Haklarında soruşturma açılır, gözaltına alınır kaygısını yaşadıklarını belirtiyorlar. HDP’nin kongre süreci ve yeni yönetim ile ilgili görüşlerini belirtenler, Demirtaş’sız kolay olmayacağını ifade ediyorlar. HDP’nin politikasını barış üzerinde kurması gerektiğini savunuyorlar.

“DEMİRTAŞ’IN OLMAMASI TABANI ETKİLER”

Mehmet Emin Oktay (64), HDP’nin işinin kolay olmayacağını düşünenlerden. HDP’nin 30 bini aşkın üyesinin şu anda cezaevinde olduğunu hatırlatan Oktay, Demirtaş’ın olmamasının tabanı olumsuz etkilediği görüşünde. Buna rağmen HDP’nin yeni yönetiminin başarılı olacağına inandığını ifade eden Oktay, “Selahattin Demirtaş’ın yerini kimse tutamaz. Demirtaş’ın olmaması tabanı etkilese de HDP’nin yeni yönetiminin başarılı olacağını düşünüyorum” diyor.

“HUZUR VE BARIŞ İSTİYORUZ” 

Aptulrahman Tunç (50), HDP’nin Demirtaş olmadan da hareket etmesi gerektiğinin önemine vurgu yaparak, “Sayın Demirtaş hapiste. Yeniden başkan seçilmesi güzel olurdu. Ancak Demirtaş’ın olmaması HDP’ye oy kaybettirmez” diyor. 'HDP’den beklentiniz nedir/' sorusuna Tunç, “HDP’den beklentimiz, barışın sağlanmasına ilişkin çalışma yapması. Savaş bitsin, analar ağlamasın. Millet huzur istiyor. Kan dökülsün istemiyor kimse. Kim isteyebilir ki? Bu ülke bizim. İnsanlar ne istediğini söyleyebilme cesaretini gösterebilmeli. Buna HDP de dahil, tüm siyasiler halkın huzuru ve barışı için çalışmalı” cevabını veriyor.

“HDP  HALKIN TALEPLERİNE KULAK VERMELİ”

Barış beklentilernin olduğu HDP'ye hem eleştiri hem de öneriler var. “HDP’den beklentimiz daha çok barışa yönelik. Halkın taleplerine yönelik cevap olmasıdır” diyen Melike Demir, “Başkanlığa kim gelse bu talebimiz değişmeyecek. Meclis'te tüm halkları, Türkiye halklarını temsil edecek bir siyaset yürütmeleri gerekiyor” diyor.

“VEKİLLER CEZAEVİNDE, BELEDİYELERE KAYYIM ATANDI. BU DURUM DEĞİŞMELİ”

HDP’ye Sur, Nusaybin ve Cizre süreçlerinde yetersiz kalmalarından dolayı eleştirilerinin de olduğunu ifade eden Demir, taleplerini ve beklentilerini şu sözlerle sıralıyor: “O süreçten bu yana halk olarak çok yoğun baskılarla karşı karşıya kaldık. Siyaset olarak da bu baskılar yaşandı. Halk bu baskıları biliyor. Bunlara alışkın. 1980’den bu yana bunları yaşıyor halk. Tabii ki pes etmeyeceğiz. Kendi demokratik, hür irademizle seçtiğimiz vekillerimizin çoğu tutuklu. Aynı şekilde hür irademizle seçtiğimiz belediyelerimize kayyum atandı. Bunların mutlaka değişmesi gerekir.

“HDP GEREKİRSE MECLİSTEN ÇEKİLMEYİ BİLE GÜNDEMİNE ALABİLMELİ”

HDP’den beklentimiz politikasını barış üzerinden yürütmesi. Tabi bunu Kürt halkını da incitmeden, yok saymadan yapmalı. Biraz daha bize dönük taleplerin öne alınması gerektiğine inanıyorum. Evet Türkiyeleşelim, evet kardeşçe yaşayalım, ama kardeş görülmediği zaman da zorlaştırmayalım. Gerekirse Meclis'i bırakabilecek boyuta gelebilmeliyiz. Bu noktada net olmalıyız. Evet ezmeyelim, kendimizi de ezdirmeyelim.”