Doğu Guta toplantısında karşılıklı suçlamalarArtı Gerçek

BMGK, Suriye'de kimyasal saldırı iddiasını görüşmek için toplandı. ABD temsilcisi konseyin kararına rağmen 'gerekli' yanıtı vereceklerini söyledi. Rusya ise iddianın yalan olduğunu kaydetti.HABER MERKEZİ - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Suriye'nin Duma bölgesindeki kimyasal saldırı iddiasını görüşmek üzere toplandı.

BMGK, Fransa, İngiltere, ABD ve konseyin geçici üyelerinden Fildişi Sahili, Hollanda, Peru, Polonya, Kuveyt ve İsveç'in talebiyle toplandı.

Hürriyet'de Razi Canikligil'i haberine göre, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'den video konferansla katıldığı toplantıda, Duma'daki ''şüpheli'' kimyasal silah saldırısında en az 49 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin yaralandığı yönünde haberler aldıklarını ancak BM'nin bu saldırıları ve sorumlularını belirleyemediğini söyledi.

Bölgesel ve küresel güçlerin yıkıcı ve hayal dahi edilemez sonuçlara neden olacak çıkar çatışmaları yüzünden Suriye'deki savaşın ulusal ya da bölgesel bir krizin ötesine geçtiğini ve şu anda uluslararası güvenliği tehdit ettiği uyarısında bulundu. De Mistura, Duma için “kapsamlı ve bağımsız” bir soruşturma çağrısı yaptı.

RUSYA: HEYETLER NEMEN GELİP İNCELEYEBİLİR

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise, Duma'da rejimin kimyasal saldırı düzenlemediği belirterek, ABD, Fransa ve İngiltere'yi Suriye'de Rusya'ya karşı “agresif bir politika” yürütmekle suçladı.

Fransa ve İngiltere'nin “hakaretler, savaş yanlısı söylemler ve yaptırımlarla körü körüne ABD'nin peşinden gittiğini” belirten Nebenzia, Rusya'ya karşı tutumun Soğuk Savaş dönemindeki “kabul edilebilir” söylemin de ötesine geçtiğini ifade etti.

Kimyasal saldırıyı yalan olarak nitelendiren Nebenzia, "ABD'ye ilgili kanallar aracılığıyla askeri müdahaleninin ciddi sonuçları olacağınını ilettik” dedi.

Nebenzia, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden yetkililerin soruşturma için hemen Suriye'ye uçabileceğini ve koruma sağlanacağını aktardı.

ABD: KARŞILIK VERİLECEK 

ABD'nin BM Büyükelçisi Nikki Haley de Rusya'ya ağır eleştiriler yönelterek şunları şöyledi:   "Bu saldırıyı kimler yapabilir? Sadece canavarlar yapabilir, sorumluların vicdanı yok, ölen çocukların fotoğraflarını burada gösterebilirdim, ama bu saldırının sorumlu olan canavarın vicdanı da yok. Bu tip insanların utandıracak ne gibi bir şey olabilir ki Güvenlik Konseyi geçtiğimiz yıl bu fotoğrafları gördüğü halde bir şey yapamadı. Rusların engelliyle karşıladı. Biz burada bu kimyasal saldırıyı kınıyoruz, ama Rusya vetosu sayesinde BMGK olarak bir şey yapamıyoruz. Ancak BMGK kararı ne olursa olsun, karşılık vereceğiz. Rusya’nın engelleme politikasına rağmen, ABD, Suriye halkının üzerine kimyasal silah atanlardan hesap soracak."