Doğuş Fenerbahçe'den de çekilecekArtı Gerçek

Borç yapılandırma talebiyle gündeme oturan Doğuş Grubu, elindeki varlıkların hisselerini satarken, Fenerbahçe Basketbol Takımı sponsorluğunu da sonlandıracak.


EKONOMİ - Son yıllarda adından en çok söz ettiren iş adamlarından biri olan Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk. Garanti Bankası’ndaki payını İspanyol BBVA’ya devretmesiyle birlikte satın alma ve birleşme faaliyetlerinde bir anlamda rekora imza attı Şahenk.

Ünlü iş adamı, yeme-içme ve turizm sektörüne yaptığı yatırımlarla hem Türkiye’de hem dünyada adından sıkça söz ettirdi. İsviçre, Yunanistan, ABD, Hırvatistan, İtalya gibi ülkelerde peş peşe oteller aldı, ortaklık yaptı. Özellikle jet sosyetenin sıkça uğradığı tesisleri radarına aldı...

Son günlerde ise Doğuş Grubu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile ilgili arka arkaya kredi borçları ve portföy optimizasyonuyla ilgili haberler basında yer alıyor. Doğuş Grubu'nun borçlarını yapılandırmak istediğine ilişkin haberlerin ekonomi dünyasını da etkilemesi kaçınılmaz görünüyor.

İLGİLİ HABER: DOĞUŞ GRUBU BORCU NASIL YAPILANDIRACAK?

Doğuş Holding’in 2 milyar dolarlık borcunu yapılandırmak için bankalarla masada olduğu iddiaları iş kadar spor dünyasını da yakından ilgilendiriyor. Özellikle Fenerbahçe’ye gönül veren Şahenk’in sarı lacivertli kulüp ile önemli bir işbirliği var.

ÜÇ YILLIĞINA 45 MİLYON EURO

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, Euroleague’de şampiyonluğa ulaşan Fenerbahçe Basketbol Takımı ile Doğuş Grubu geçtiğimiz yılın haziran ayında önemli bir anlaşmaya imza attı. Üç yıllık sözleşmeye göre Doğuş Grubu, Fenerbahçe’ye her sezon için 15 milyon euro civarında finansman sağlayacak. Yani 2017-2018 sezonundan itibaren toplam 45 milyon euroluk bir anlaşma yapıldı. Bu tutarın TL karşılığı da bugünkü kurla 225 milyon liraya ulaşıyor. Aziz Yıldırım ile imzalanan anlaşmayla sarı lacivertli basketbol takımının adı Fenerbahçe Doğuş olarak değiştirildi.

Habere göre gelecek yıldan itibaren Fenerbahçe Basketbol Takımı'na verilen sponsorluk desteği sonlandırılacak. Ferit Şahenk ve Başkan Azil Yıldırım'a durumu iletmiş. Her iki taraftan da görüştüklerim, arada bir anlaşmazlık olmadığını özellikle vurguluyor. Anlaşılan mesele, mali konular. Anlaşmanın iptalinin ne kadarlık bir cezası olduğunu öğrenemedim.

Hatırlanacağı üzere 2-3 Haziran’da Fenerbahçe’de başkanlık seçimi olacak. Başkan Yıldırım’ın rakibi ise Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç.

İLGİLİ HABER: YAPILANDIRMA TALEBİ SONRASI İLK AÇIKLAMA

İLGİLİ HABER: ÜLKER'DEN SONRA DOĞUŞ DA YAPILANDIRMA İSTEDİ