Merkez Bankası'ndan dolara müdahale sinyaliArtı Gerçek

Dolar/TL'nin bugün 4.50'yi geçmesinin ardından Merkez Bankası'ndan ilk açıklama geldi: Gelişmeler izleniyor, gerekli adımlar atılacaktır.

EKONOMİ - Dolar/TL'de, iç ve dış dinamiklere bağlı olarak yükseliş devam ediyor. Kur, 4.5011 ile tarihi zirvesini yeniledi. Bugün 4.46 seviyelerinde güne başladıktan sonra yükselişe geçen dolar/TL, 4,5011 seviyesine kadar yükseldi. Euro ise 5,3250 zirvesine ulaştı. 

İLGİLİ HABER: DOLARDAKİ YÜKSELİŞ DURMUYOR, 4.50'Yİ GEÇTİ

TL, bu yıl dolar karşısında yüzde 15'e yakın değer kaybederek gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybedenlerden biri durumunda.

Tahvil getirilerindeki yükseliş ABD'de faiz artırımlarının hızlanarak küresel talebin sınırlanacağı endişelerini beraberinde getirirken, içeride Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyon dinamiklerindeki yeni bozulmaları engellemek adına atabileceği adımlar izleniyor. Dövizdeki bu durdurulamayan yükselişlerin ardından gözler Merkez Bankası'na çevrilmişti.

Bankacılar, TCMB'nin 7 Haziran'da gerçekleşecek Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleşmeden adım atıp atmayacağını merak ediyor.

Doların 4.50'yi aşmasının ardından Merkez Bankası bir açıklama yaptı. 

Merkez Bankası, piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiğini kaydetti.

TCMB, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır" ifadesini kullandı.

Merkez Bankası'nın açıklaması sonrası dolar kuru 4.50 TL seviyesinden sert bir gerilemeyle 4.41'lere kadar geriledi.