Dolar/TL yeniden yukarı yönlüArtı Gerçek

Haftaya 3.94 seviyesinden başlayan ve bir günde 10 kuruş birden düşen dolar/TL kuru, bugün tekrar yükselişe geçerek, 3.87'ler seviyesine çıktı.

EKONOMİ - Dolar/TL güçlenen faiz artışı beklentisiyle pozitif ayrıştı ve haftaya başladığı 3.94 seviyelerinden bir günde 10 kuruş geriledi. Dün gün boyu 3.85 civarında hareket eden kur, yeni günde yeniden yükselişe geçti ve 3.87 seviyesinin üzerini gördü.

Dolar/TL, 3.86-3.87 bandında işlem görüyor. Euro/TL 4.5670 ve sterlin/TL 5.1770 seviyesinde yer aldı.

Dolar/TL'de 14 Aralık'taki Merkez Bankası toplantısında faiz artırılacağı beklentisinin fiyatlandığını belirten analistler, satışların bir süre daha devam edebileceğini öngörüyor.

Öte yandan, piyasalarda Kudüs ile ilgili gelişmelerin İsrail-Türkiye ilişkileri başta olmak üzere bölgede neden olabileceği riskler yakından izleniyor.

Bloomberg HT'ye konuk olan uzmanlar Merkez Bankası'nın 14 Aralık'ta gerçekleşecek toplantısına ilişkin beklentilerini anlattı. 

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, Merkez Bankası'nın dolardan ziyade enflasyon beklentisi açısından adım atması gerektiğine dikkat çekiyor. Ökte, "Dolar 3.85'e düştü, Merkez Bankası bir şey yapmaz" düşüncesini kafamızdan atmalıyız. Merkez Bankamız çok doğru şekilde kur fiyatlaması tarafında değil, enflasyon beklentisi tarafında. Merkez Bankası Beklenti Anketi'nde enflasyon beklentileri tarihi yüksek seviyelerde. Böyle bir ortamda Merkez Bankası risk alamaz..." diye konuştu. 

Merkez Bankası'nın GLP faiz oranını yüzde 12.25'ten yüzde 13.25'e yükselteceğini öngören Ökte, bankanın piyasaya mutlaka bir sadeleşme hareketi göstermesi gerektiğini de vurguladı. Ökte, "Eğer ABD vergi reformu ve Fed fiyatlaması değişirse anında harekete geçeceğini piyasa oyuncularına göstermesi lazım" ifadesini kullandı. 

TL'YE CİDDİ YANSIMASI OLMAZ

Garanti Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Tufan Cömert ise piyasanın genel beklentisinin 75 baz puanlık faiz artışı olduğunu ve bu adımın dolar üzerinde olası etkisini, "Merkez Bankası haftalık repo faizini yükseltirse daha olumlu etki görürüz ama sadece 75 baz puan yapmasının TL'ye çok ciddi yansıması olmayabilir" şeklinde yorumladı.