'Dolar üç kuruş artacak Türkiye batacak diye bir şey yok'Artı Gerçek

AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan, TL'nin dolar karşısında değer kaybetmesini değerlendirdi.AKP Grup Başkan vekili Bülent Turan, ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamasının ardından liranın diğer para birimleri karşısında değerini kaybetmesini değerlendirdi.

AKP'li Turan, "Dolar üç kuruş artacak, Türkiye batacak diye bir şey yok. Dolar toparlanacak, yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek. Biz, bu perdenin arkasındaki oyunu biliyoruz. Bu oyunlar da bozulacak" dedi.

AKP Ayvacık Genişletilmiş İlçe Toplantısı'nda konuşan Turan şunları söyledi:

"Bize askeri darbelerle ayar veremeyenler, ekonomik meselelere el attı ama göreceksiniz bu da yoluna girecek. Önceden ne derlerse bu ülke yapmak zorundaydı. Şimdi öyle değil.

"Artık ihracatta, NATO'da 'Türkiye ne der?' diye bakıyorlar. Biz IMF yıllarını biliyoruz. Önceden 'Öğretmen limon satıyor.' diye haberler olurdu. Şimdi var mı böyle bir haber? 'Dolar üç kuruş aratacak, Türkiye batacak' diye bir şey yok. Dolar toparlanacak, yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek. Biz, bu perdenin arkasındaki oyunu biliyoruz. Bu oyunlar da bozulacak."

NE OLMUŞTU?

ABD, iki yıla yakın cezaevinde tutuklu kalan ve ardından ev hapsine alınan Rahip Andrew Brunson'un serbert bırakılmaması üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül üzerinden Türkiye'ye yaptırım kararı almıştı.

ABD'nin yaptırım kararının ardından Türk lirası hızla döviz karşısında değer kaybetti. Türk lirasının dolar karşısında erimesi üzerine Türkiye'den bir heyet 'pazarlık' yapmak için ABD ile temaslarda bulunmuştu. (POLİTİKA SERVİSİ)