Dünyanın 'ünlü gazetecisi' Tenten 90 yaşındaArtı Gerçek

Dünyanın ünlü çizgi roman karakterlerinden Tenten'nin en büyük hayranlarının başında Çinliler geliyor.


Dünyanın en ünlü çizgi roman karakterlerinden Tenten 90 yaşına bastı. Belçikalı çizer Herge'nin 10 Ocak 1929 tarihinde yarattığı maceradan maceraya koşan gazeteci karakteri bu uzun ömründe 7'den 77'ye herkesin gönlünde taht kurdu.

Sürükleyici öyküleri sayesinde dünya çapında şu ana kadar yaklaşık 250 milyon adet satan Tenten, son olarak 1976 yılında basıldı. Fakat bu tarihten beri satışlarda düşüş yaşanmadı. Euronews'te yer alan haberde her yıl dört milyona yakın Tenten albümü satıldığı belirtilirken, çizgi karakterin en büyük hayranlarının başında Çinliler geliyor.

AYA İLK AYAK BASAN ÇİZGİ ROMAN KAHRAMANI

1931 yılında siyah-beyaz bir albüm olarak basılan Tenten Kongo'da adlı çizgi roman yoğun bir şekilde eleştirilmiş olsa da hala en çok arananlar listesinde bulunuyor.

Tenten aya ilk ayak basan çizgi roman kahramanı olarak biliniyor. Herge tarafından çizilen hayal ürünü füze ise mağazalarda hala en çok satılan ürünler arasında. Turistler Tenten biblolarını, anahtarlıklarını ve daha bir çok ürünü almak için birbiriyle yarışıyor.

Tenten deyince akla gelen diğer bir karakter de onun sadık ve sevimli köpeği Milu. İkili dünya çapında Belçika'nın önde gelen sembolleri arasında. (YAŞAM HABERLERİ SERVİSİ)