Dünyanın en yaşlı kadını: Her günüm bir işkenceArtı Gerçek

Uzun hayatı boyunca pek çok savaşa tanıklık eden 128 yaşındaki Koku Istambulova, mutlu bir hayat yaşadığını düşünmüyor.

YAŞAM- 128 yaşındaki dünyanın en yaşlı kadını olduğu tahmin edilen Koku Istambulova 129 yaş gününe sayılı günler kala 'hayatının cehennemden farksız' olduğunu belirtti. The Daily Mail gazetesinin haberine göre, Çeçenistan kökenli yaşlı kadın bu güne kadar yaşamayı nasıl başardığına inanamıyor. Önümüzdeki ay 129 yaşına basacak olan Istambulova bu kadar uzun yaşamasının 'Tanrının bir isteği olduğunu' belirtti.  

Istambulova resmi kayıtlara göre 1 Haziran 1889 doğumlu. Istambulova Rus devrimi olduğunda 27, ikinci Dünya savaşı bittiğinde 55, Sovyetler Birliği yıkıldığında ise 102 yaşındaydı.Nasıl bu kadar uzun yaşadığı sorusuna Istambulova "Bunun tanrının kendisi için dileği olduğunu kendisinin herhangi özel bir şey yapmadığını" belirtti.

"Uzun yaşantısının tanrının bir lütfü olmadığını" belirten yaşlı kadın "bunun daha çok kendisi için bir ceza olduğunu" düşünüyor. Kendi kendisini hala idare edebilecek durumda olan Istambulova'nın gözleri eskisi kadar iyi görmüyor. Uzun hayatı boyunca yaşlı kadın çocuklarının ölümlerine de şahitlik etmiş.

'MUTLU BİR HAYATIM OLMADI'

Istambulova'nın yaşayan tek çocuğu 104 yaşında hayatını kaybeden Tamara isimli kızı olduğu belirtiliyor. Hayatı boyunca Rusya sivil savaşı, ikinci Dünya savaşı, Çeçen savaşına şahitlik etmiş olan yaşlı kadın "hayatı için mutlu bir hayat değildi" benzetmesinde bulunuyor.