Efsane doktor Agop Kotoğyan hayatını kaybettiArtı Gerçek

Türkiye'nin en önemli dermatoloji uzmanlarından Prof. Dr. Agop Kotoğyan, namı diğer 'Kolsuz Agop', 79 yaşında hayatını kaybetti.


ARTI GERÇEK - Tek kolunu çocuk yaşlarda çalıştığı gümüş atölyesinde pres makinesine kaptırdığı için 'Kolsuz Agop' lakabıyla tanınan dünyaca ünlü dermatolog Prof. Dr. Agop Kotoğyan, 79 yaşında hayatını kaybetti.

Profesör Agop Kotoğyan'ın hayatını kaybettiği haberini CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, sosyal medya hesabından paylaştığı bir mesajla duyurdu.

 


Rahatsızlığından dolayı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören Kotoğyan'ın cenazesi 16 Şubat'ta mezun olduğu ve doğduğu hastane olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tören düzenlenecek.

PROF. DR AGOP KOTOĞYAN (KOLSUZ AGOP) KİMDİR 

Yozgat’ın İğdere Köyü’nden 1938’de İstanbul’a göçen Kirkor ve Makruhi Kotoğyan'ın çocuğu olan Agop Kotoğyan, 1939'da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahpaşa hastahanesinde dünyaya geldi.

İlkokuldan mezun olduğu yıl gümüş atölyesinde çalışmaya başlayan Agop, kolunu gümüş kalıpları plaka haline getirmek için kullanılan prese kaptırır.

Kolu omuzundan koparak parçalanan Agop, hastaneye kaldırılmış. Doktorların, ‘Bu çocuk yaşamaz’ dediği Agop,  geçirdiği ameliyatın ardından günlerce komada kaldıktan sonra gözlerini açtığında yine Cerrahpaşa Hastanesi’ndeymiş.

KOLU KOPTUĞU İÇİN BIRAKTIĞI OKULA MESLEK SAHİBİ OLMAK İÇİN GERİ DÖNDÜ

Kopan kolu yüzünden içine kapanan Agop okula devam etmemeye karar vermiş ama babsı Kirkor bey'in aldığı ders kitaplarıyla eğitimini hiç aksatmamış. Tek kollu olması nedeniyle meslek sahibi olamayacağından korkan Agop düşünen Agop, Kumkapı'daki Bezciyan Ortaokulu’na geri dönmüş.

Okul hayatı boyunca, çalışmaya devam edne Agop, Tahtakale’de işportacılık, konfeksiyon atölyelerinde ilik makinelerinde çalışmış.

Okuduğu tüm okullarda başarılı bir öğrenci olan Agop, asıl başarıyı Galata'daki Getronogan Lisesi’nde yakalamış. Liseyi her yıl okul birincisi olarak bitiren Agop'un asıl sevdası basketbol oynamakmış. Tek kolu olmadığı için basketbol oynayamayan Agop 'oynayamazsın' sözlerine aldırmadan futbola başlar ve oynadığı futbolla o devrin İstanbul'unun ünlü kulüplerinden Samatya Gençler Kulübü’nün kadrosuna girer.

UĞRAŞTIĞI HER KONUNUN EN İYİSİ OLMAK İÇİN ÇALIŞTI

Taa ki 1957 yılına kadar. Agop Kotoğyan o sene İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanınca "Bir zamanlar beni kurtardı bu hastane, şimdi nöbet sırası bende" diyerek doğduğu, hayata döndüğü Cerrahpaşa Hastanesi’nin kapısından içeri girer.

Üniversite yıllarında özel dersler vererek okul parasını kazanan Agop Kotoğyan üniversitenin futbol takımında da oynamayı ihmal etmez. Üstelik bir kez daha okulun en başarılı öğrencisi olur. 1963’te stanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni birincisi olarak tamamlayıp doktorluk diploması alır.

O günden sonra Deri ve Frengi Hastalıkları Kliniği’nden Cerrahpaşa Dermatoloji Kürsüsü’ne,asistanlıktan ‘İmpetigo Herpetiformis Vak’aları Üzerinde Klinik ve Biyoşimik Araştırmalara’ (Uçuk vakaları) kadar bir çok alanda çalışmış.

1967’de uzman olan Agop Kotoğyan, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde başasistan olarak çalışırken üniversite tarafından Almanya’ya gönderildiğinde dört ayda Almanca öğrendiği söylenir.

Almanya'da gösterdiği başarı sayesinde Hamburg Saar Üniversitesi Dermatoloji Kliniği’nde, Alman Üniversite Kurulu’nun talebiyle okulda kalma süresi bir yıl daha uzatılmış.

İĞNE YAPMAYI PORTAKALLA DİKİŞ DİKMEYİ SÖKÜKLERİ DİKEREK İLERLETTİ

Herkesin 'tek kolla nasıl yapıyor' diye metak ettiği doktorluk mesleğini yine sabırla sürdürdüğü çalışmalar sayesinde becermiş.

Tek eliyle tüplerden şırıngaya ilaç çekmek, şırıngayı hastaya enjekte etmek için günlerini hastane nöbetlerinde geçirmiş. Arta kalan zamanlarda da portakallara su şırınga ederek elini geliştirmiş.

Dikiş atma konusunda yıllar önce çalıştığı konfeksiyon atölyelerinde öğrendikleri işe yaramış. Sonra evde ne kadar sökük ve yırtık varsa dikip durmuş. Böylece iki yıl içinde tüm işleri kimseden yardım almadan tek başına yapıyor hale gelmiş Agop Kotoğyan. 

Efsanevi doktorluk döneminde Türkiye'de yetişen en önemli cilt uzmanlarından biri olan Agop Kotoğyan için 16 Şubat'ta doğduğu, hayata döndüğü, mezun olduğu ve doktorluk yaptığı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde düzenlenecek törenin ardından toptağa verilecek.