KHK mağduru aile Ege'de can verdiArtı Gerçek

KHK ile ihraç edilen çift Yunanistan'a kaçmak isterken 3 çocuklarıyla birlikte Ege Denizi'nde hayatını kaybetti.HABER MERKEZİ - Haklarında 'FETÖ soruşturması' kapsamında yakalama kararı bulunduğu için yurtdışına çıkmak isteyen Hüseyin Maden ve eşi Nur Maden, çocuklarıyla birlikte Ege Denizi'nde teknelerinin batması sonucu yaşamlarını yitirdi. Olay, Yunanistan devriyesinin Midilli açıklarında 3 çocuğun cesedini bulmasıyla ortaya çıktı. Ege Denizi'nin doğusundaki Midilli Adası'nın kuzeydoğu kıyılarında birkaç gün içinde üç ölü çocuğun bulunması üzerine soruşturma başlatan yerel liman yetkilileri iki de yetişkin cesedine ulaştı. Hüseyin Maden, eşi Nur Maden ve çocukları Nadire Maden, Bahar Maden, Feridun Maden'in hayatını kaybettiği anlaşıldı.  

Aktifhaber’de yer alan habere göre 40 yaşındaki Hüseyin Maden fizik öğretmeni. Eşi Nur Maden ise 36 yaşında ve ana sınıfı öğretmeniydi. Kastamonu'da yaşayan ailenin çocukları ise 7, 10 ve 13 yaşlarındaydı. Kamuda görevli Hüseyin Maden, 15 Temmuz sonrası çıkartılan KHK ile mesleğinden ihraç edildi. Ardından 'FETÖ soruşturması' kapsamında Hüseyin Maden ve eşi Nur Maden hakkında soruşturma başlatılıp, haklarında yakalama kararı çıkarıldı. Aile uzun süre polisten saklandı. Başka bir adreste yaklaşık bir yıl boyunca saklanan ailenin evine defalarca polis baskını yapıldı. 

Aile daha sonra yurt dışına çıkmaya karar verdi. İşinden atılmış ve mal varlığına el konulmuş olması nedeniyle birikimlerini kaybettiği belirtilen ailenin yakınlarının verdiği bilgiye göre, Hüseyin Maden çok sayıda insan kaçakçısıyla irtibata geçti. Ancak beş kişilik bir aile için istenen parayı ödeyemedi. Bunun üzerine arkadaşlarından borç alarak eski bir tekne satın aldı. Ailesini Yunanistan'ın Midilli Adası'na götürmeye karar verdi. Hüseyin Maden, daha sonra Ege'de ailesiyle birlikte yola çıktı.

Sonrasına ilişkin bilinen tek şey, ailesine gönderdiği 'Işıkları gördük, adaya çıkıyoruz' mesajı oldu. Bu mesajın üzerinden yaklaşık 20 gün geçti. Telefonlarına ulaşılamadı. Aileleri, Midilli'de Yunanistan polisine yakalanıp mülteci kampına götürüldüklerini düşündü. Ancak önceki gün Midilli Adası’nın Lesvos Plajı'na üç çocuk cesedi vurdu. Yunan polisinin verdiği yaş bilgileri Maden ailesinin bilgilerine uyuyordu. Mülteci kamplarında da aileden iz yoktu. Çocukların cesetlerinin DNA örneklerinin alınmasının ardından defnedildiği belirtiliyor.