Ekranda 'Hayır'a yer yokArtı Gerçek

Cumhurbaşkanı ve danışmanlarıyla birlikte AKP’ye günde üç saat ayrılıyor. Muhalefet ise görmezden geliniyor. HDP’nin grup toplantılarına bir saniye bile yer verilmiyor. 

HABER MERKEZİ – Demokrasi İçin Birlik, ‘Mart Ayı Basında Hayır Raporu’ başlıklı bir araştırma yayınladı.  Araştırmada referandum öncesi ‘halkın bilgi alma hakkı’ çerçevesinde televizyon kanallarına ilişkin raporlaştırılan veriler açıkladı.

DİB araştırmasını, Mart 2017 döneminde, 10 ve 20 günlük sürelerle 17 kanalın yayınlarını birebir izleyerek yaptığını duyurdu.

Araştırmada haberlerdeki, canlı yayınlardaki, röportaj ve konuklu programlardaki AKP, MHP, CHP ve HDP ile Cumhurbaşkanı ve danışmanlarına ayrılan sürelerin incelendiği belirtildi.

MUHALEFET GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Araştırmaya göre televizyon ekranlarında ‘hayır’ “görünmez” kılınıyor.

Raporda Anayasaya ve kuruluş yasasına göre eşit ve tarafsız bir kamu yayıncılığı yürütmesi gereken TRT1 yayınlarında bile, Cumhurbaşkanı ve danışmanlarıyla AKP’ye günde üç saat zaman ayrıldığı, muhalefetin ise görmezden gelindiği belirtiliyor.

Raporda “yurttaşların vergisiyle yayın yapan kamu kanalının iktidarın yayın organı haline getirildiği” ifadeleri yer alıyor.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’na ( RTÜK) dayandırılan bilgilere yer verilen raporda HDP’nin TRT dahil ulusal kanalların canlı yayınlarında ve haber bültenlerinde görülmediği, HDP’nin grup toplantılarına bir saniye bile yer verilmediği ifade ediliyor.

1-10 Mart 2017 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı, Hükümet ve parti grupları adına yapılan açıklama ve konuşmaların haber bültenlerine yansıması

na dair araştırmanın sonuçlarından öne çıkan bölümler şöyle:

  • 01-10 Mart 2017 tarihleri arasında referanduma dair haber bültenlerinde, miting ve konuşmalarla ilgili haberlerde: Cumhurbaşkanlığına 53,5, AKP’ye 83, MHP’ye 14,5 saat ayrılırken CHP’ye 17 saat, HDP’ye ise yalnızca 33 dakika ayrıldı.
  • 01-20 Mart 2017 arası canlı yayınlarda: Cumhurbaşkanlığına 169, AKP’ye 301,5 saat ayrılırken MHP’ye ayrılan süre 15,5 saat. Referandumda hayır diyeceklerini açıklayan Cumhuriyet Halk Partisi’ne 45,5 saat ayrılırken, Halkların Demokratik Partisi’ne hiç yer verilmedi.
  • 01-20 Mart 2017 tarihleri arasında Cumhurbaşkanı 3, danışmanları 17, Başbakan 2, Hükümet ve AKP temsilcileri, vekil ve belediye başkanları 113, CHP Genel Başkanı 1, CHP temsilcileri 19, MHP temsilcileri 7 canlı yayına katılırken HDP hiç davet edilmedi.
  • TRT Haber kanalında; Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Danışmanları, Hükümet ve parti grupları adına temsilcilerin katıldığı canlı yayın programı sayısı 6. Bunun yanında AKP’li bakan ve yetkililerin katıldığı program sayısı ise 15. Bu programlarda cumhurbaşkanlığına ayrılan süre 3,35 saat. AKP’ye ise 9.4 saat.