El Ezher'e göre Türk dizileri Arap kültürünü etkileme girişimiArtı Gerçek

El Ezher Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yusuf Amer, Türk dizilerinin toplum için gerçek bir tehdit olduğunu savundu.HABER MERKEZİ - Mısır'daki El Ezher Üniversitesi, Arap ülkelerinde büyük reytinglerle izlenen Türk dizileriri "gerçek bir tehdit olarak" niteledi.

İskenderiye Kitap Fuarı'nda "İslam kültürünün yayılmasında El Ezher Tercüme Merkezi'nin rolü" konulu bir seminerde konuşan El Ezher Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yusuf Amer, Arap kimliğini etkileme girişimleri olduğunu, bu yüzden Arap yurdu, kimliği, dili ve dinini korumak için ciddi çaba sarf etmek gerektiğini savundu.

''Türk ve Hint dizileri Mısır’ın istikrarını tehdit ediyor. Bunların topluma gerçek bir tehdit olduğunu düşünüyorum. Arapça'nın zarar görmesinin sebebi budur'' diyen Rektör Yardımcısı, diğer yandan El Ezher Tercüme Merkezi'nde artık yeni bir fikri savunacaklarını kaydetti.

'DİNDE ZORLAMA OLMAZ, DÜNYAYA ANLATACAĞIZ'

Bundan böyle merkezin temel görevinin "dinde zorlamanın olmadığına, herkesin istediği inancı tercih etme özgürlüğü bulunduğuna dair dünyayı bilgilendirmek" olacağını anlatan Amer, merkezde 13 dile çeviri yapıldığını, bunlara yakında Çince ve Japonca'nın ekleneceğini kaydetti. (Sputnik)