Emrah Serbes'in cezası belli olduArtı Gerçek

Mahkeme, bir otomobile çarparak aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olan Emrah Serbes hakkında kararını verdiİzmir-Aydın otoyolunda önünde seyreden otomobile çarparak aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olan yazar Emrah Serbes 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Serbes hakkında 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak' suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

İzmir Torbalı'da otomobiliyle çarptığı araçta bulunan aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olmak suçundan İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan senarist-yazar Emrah Serbes, 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak' suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum edildi. Serbes’in suçunu üstlenen diğer sanık Kenan Doğru’ya ise 1 yıl hapis cezası verildi.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada kazada hayatını kaybeden Özçelik ailesinin yakınları da hazır bulundu. Mağdur ailenin avukatları en üstten ceza verilmesini ve takdir hafifletici sebeplerin uygulanmamasını talep etti. Savcı mütalaasını yinelerken Serbes'in tutukluluk halinin devam etmesini istedi.

ÖZÜR DİLEDİ

Hürriyet’te yer alan habere göre Mahkeme Başkanı Emrah Serbes’e son sözlerini sordu. Serbes, önce Özçelik ailesinden hayatta kalan oğulları Ahmet Özçelik’ten özür diledi. “Benim yüzümden bütün aileni kaybettin. Bu bir kazaydı. Elimden gelmeyen nedenlerle oldu. Keşke ben ölseydim. Bunu her gün söylüyorum. Çok üzgünüm” dedi.

Kaza sırasında alkollü olmadığını savunan Serbes, ifadesine şöyle devam etti: “Yol karanlıktı hava yağmurlu ve yol ağaçlıktı. Alkollü değildim. Tepe üstündeydim. Bir anda gördüm. Kurtarmaya çalıştım ama kurtaramadım. İddiaların aksine alkollü değildim. Bilincim yerindeydi. Yol yağışlı olmasaydı, karanlık olmasaydı bu kazayı yapmazdım. Düşünecek 1 saniyem olsaydı bu kazayı yapmazdım. Çok üzgünüm. Çok pişmanım. Adaletinize güveniyorum. Sizden de kararınızı verirken bir saniye daha düşünmenizi rica ediyorum.”

AVUKAT TAHLİYE İSTEDİ

Serbes’in avukatı cezanı alt sınırdan verilmesini talep edip sanığın tahliyesini istedi.

13 YIL 4 AY HAPİS CEZASI

İzmir - Aydın otoyolunda, otomobillerine arkadan çarptığı Ayhan Özçelik (59), eşi Nilgün Özçelik (51) ve kızı Zeynep Özçelik'in (16) ölümüne neden olan Serbes, 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak' suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Karar sonrası jandarmalar eşliğinde götürülen Serbes “Beni düşünmeyin dostlar. Su akar yatağını bulur” dedi. Mağdur yakınları ise Serbes'in bu sözlerine, "İçeride artık bol bol senaryo yazarsın" şeklinde cevap verdiler.

NE OLMUŞTU?

Bir aileyi yaşamdan koparan kaza, 22 Eylül 2017'de saat 04.30 sıralarında İzmir-Aydın yolu Torbalı Kavşağı yakınlarında meydana gelmişti. İzmir'den Aydın yönüne giden Ayhan Özçelik (59) yönetimindeki araca arkadan gelen otomobil çarpmış, çarpmanın etkisiyle savrulan ve taklalar atan otomobilde Ayhan Özçelik ile kızı Zeynep Özçelik (16) olay yerinde, eşi Nilgün Özçelik (51) ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Kazanın ardından otomobili kendisinin kullandığını öne süren Emrah Serbes’in arkadaşı Kenan Doğru tutuklanmıştı. Ancak soruşturma genişletilmişti. Torbalı Cumhuriyet Savcılığı’nın Doğru'nun emniyet kemeri izi tespiti için aldığı karar ve Karayolları 2. Bölge Müdürlüğünden araçların ortalama hızının tespiti için gişelere giriş saatleri ve sürücülerinin kim olduğunun belirlenmesi için güvenlik kamera görüntülerini istemesi üzerine Serbes otomobili kendisinin kullandığını itiraf etmişti. 28 Eylül'de sosyal medya üzerinden bir itiraf mektubu yayınlayan Serbes, Torbalı Adliyesi'ne gelerek teslim olmasının ardından tutuklanmıştı.