En çok Ermeniler ve Suriyeliler nefretin hedefi olduArtı Gerçek

Türkiye medyasında sadece dört ay içerisinde 2 bine yakın köşe yazısı, yorum ve haberde Türkiye'nin etnik kimliklerine yönelik nefret söylemi kullanıldı


GÜNCEL- 2017 yılının ilk dört ayında Türkiye medyasında yapılan inceleme sonucunda bin 806 köşe yazısı, yorum ve haberde ülkedeki etnik gruplar hedef alındı.

Hrant Dink Vakfı tarafından hazırlanan "Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi" raporunda Ocak ve Nisan ayları arasında, medya aracılığıyla ülkedeki dini ve etnik azınlıklar nefret söyleminin hedefi oldu.

Aleyhlerinde en fazla nefret söylemi üretilen grup 439 haber ve yazı ile Ermeniler olurken ikinci sırada 433 haber ve yorumla Suriyeliler geldi. Yahudiler, Hıristiyanlar, Yunanlar ve Rumlar da bu söylemden payına düşeni aldı. 

148 sayfalık rapora göre, nefret söylemine yer verildiği belirtilen haber ve köşe yazılarının yüzde 43’ünün ulusal, yüzde 57’sinin ise yerel gazetelerde yer aldı. Yazı türleri arasında ise en çok köşe yazılarında nefret söylemi kullanıldığı.

Rapora dair bulgular, 19 Haziran Pazartesi günü saat 18.30’da, Hrant Dink Vakfı Havak Salonu’nda düzenlenecek olan panelde paylaşılacak. Raporun tamamına şu adresten ulaşılabilir:

http://hrantdink.org/attachments/article/829/Medyada%20Nefret%20S%C3%B6ylemi%20%C4%B0zleme%20Raporu%20Ocak-Nisan%202017.pdf