En zengin yüzde 1 dünyanın yarısına sahipArtı Gerçek

Credit Suisse bankasının raporunda, dünyanın en zengin yüzde 1'lik kesiminin küresel anlamda toplam varlıkların yüzde 50'sine sahip olduğu belirtildi.

EKONOMİ - Credit Suisse yatırım bankası tarafından bugün açıklanan küresel servet raporu çarpıcı veriler ortaya koydu. Dünya genelindeki aşırı zenginlerle geriye kalan nüfus arasındaki ekonomik uçurumun giderek büyüdüğüne dikkat çekildi.

Rapor, dünyanın en zengin yüzde 1'lik kesiminin yeryüzündeki toplam varlıkların yüzde 50'sine sahip olduğu belirtildi. Credit Suisse tarafından yayımlanan küresel zenginlik raporu, dünyanın en zengin yüzde 1'inin 2008'de küresel servetin yüzde 42.5'ine sahip olduğunu, bunun günümüze gelindiğinde 140 trilyon dolara ulaşarak yüzde 50.1'e vardığını gösterdi.

VARLIK EŞİTSİZLİĞİ GÜNDEN GÜNE ARTIYOR

Guardian'da raporla ilgili yer alan haberde, "Yüzde 1'lik kesimin hisseleri, mali krizden beri yükselerek 2013 yılında 2000 yılındaki değerlerini geçti ve o zamandan beri her yıl artış gösteriyor. Kriz sonrası dönemde dünya genelindeki varlık eşitsizliği günden güne artıyor" değerlendirmesi yapıldı.

Geçen yıl aşırı zenginlerin varlıklarındaki artış, 2.3 milyon yeni milyonerin oluşmasına ve böylece toplam olarak milyoner sayısının 36 milyona ulaşmasına yol açtı. Konuyla ilgili Credit Suisse'in raporunda, "2008 yılında sayısı düşen milyonerler mali krizden sonra hızla toparlandı ve şu an milyoner sayısı 2000 yılındaki rakamın neredeyse üç katına ulaştı" dendi.

DÜNYA EKONOMİSİNİN YÜZDE 46'SINI KONTROL EDİYORLAR

Dünya nüfusunun yüzde 0.5'inden azını oluşturan dolar milyonerlerinin küresel servetin yüzde 46'sını kontrol etmekte oldukları belirtiliyor. Raporda, 2008 krizinden beri en büyük kayba uğrayanların "ebeveynleri kadar zengin olmayı bekleyemeyecek" genç insanlar olduğu aktarılıyor.

Rapora göre, dünyanın en yoksul 3.5 milyar yetişkininin her birinin 10 bin dolardan az mal varlığı bulunuyor ve bu kişiler toplamda küresel varlıkların sadece yüzde 2.7'sine sahipler. Raporda, düşük gelirli insanların genellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşadığını ve Hindistan ve Afrika'daki yetişkinlerin yüzde 90'ının 10 bin dolardan az varlığa sahip olduğu belirtilerek, "Afrika'daki düşük gelirli birkaç ülkede, bu varlık grubundaki insanların sayısı neredeyse yüzde 100" dendi.