Erdem'in ailesinden 'inanç tecriti'ne ilişkin suç duyurusuArtı Gerçek

Alevi Dernekleri ve Erdem’in ailesi cezaevine Alevi Dedesi gönderilmesi talebi reddedilen Eren Erdem’e inanç tecriti uygulandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.Esra KOÇAK MAYDA


ARTI GERÇEK - Milletvekilliğinin sona ermesinin ardından gözaltına alınıp tutuklanan CHP İstanbul eski milletvekili Eren Erdem’in ailesi Erdem’e inanç tecriti uygulandığı iddiasıyla Ankara Adliyesi’ne suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu öncesinde aralarında Anadolu Alevi ve Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı üyelerinin de bulunduğu grup basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP milletvekilleri Necati Yılmaz, Gürsel Erol, Tekin Bingöl, Sezgin Tanrıkulu ve Erdem’in anne ve babası da katıldı.

Açıklamada konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Erdem’in talebinin karşılanmasının bir insan hakları ihlali olarak değerlendirdiklerini söyledi. Devletin bir inancı kabul edip diğerlerini reddetmesini kabul etmediklerini dile getiren Geçmez, talebin karşılanmamasını da Türkiye’nin ayıbı olarak gördüklerini belirtti. Geçmez Erdem’in görüşmek istediği Alevi Dedesine seslenerek “bu saatten sonra kendi talibine sahip çıkmak senin görevindir” dedi.

“ERDEM’E TECRİT UYGULANIYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da Erdem’in cezaevinde tutulmasının hiçbir dayanağının olmadığını söylerken, “Şu an da tecrit koşullarında tutuluyor ve hiçbir milletvekillerinin kendisini ziyaret etmesine izin verilmiyor. Bunlar kadar önemli inancı gereği bir Alevi dedesi ile görüşmesine, ibadetini yerine getirmesine izin verilmiyor. Erdem’e bir zulüm uygulanıyor biz bu zulmü kabul etmiyoruz, buna karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

HÜSNİYE ERDEM: DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR

Erdem’in annesi Hüsniye Erdem ise şunları söyledi: “İnsanlar dışardayken benim çocuğum Nurjuvazi kitabını yazıyordu. İnsanlar Fetöcü iken Eren bu kitabı yazıyordu. Oğlumun desteğe çok ihtiyacı var. Hepimizin desteğine ihtiyacım var.”

HASAN ERDEM: OĞLUM YILLARCA FETÖ İLE MÜCADELE ETTİ

Baba Hasan Erdem de “Vicdanı olanlara sesleniyorum bu ülkede birileri FETÖ’nün elini öperken benim oğlum bu kitabı yazıyordu. Dini, vicdanı, imanı olanlar bunu bu gece bir düşünsünler. Benim oğlum Fetö’nün bunları yapacağını bu kitapta yazıyor ve sonrasında kitap toplattırılıyor bugünkü rejim tarafından. Bugünse benim oğlum karşı taraftan yargılanıyor. Benim oğlum hayatını Fetö ile mücadele ederek geçirdi” dedi.

Son olarak CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol da Erdem ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na talepte bulunduğunu söyledi. “Eren’e sahip çıkmak CHP’lilerin bir onur meselesidir, olmalıdır” diyen Erol Erdem’in suçsuzluğundan asla şüphe etmediklerini ifade etti.

29 Haziran’dan bu yana Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Erdem cezaevine inançları gereği Alevi dedesi çağırmak istemiş ancak cezaevi yönetimi bunu mevzuata uygun bulmadığını söylemişti.