Erdoğan 14 ilin belediye başkan adayını açıkladıArtı Gerçek

Bugün açıklanan adaylardan sonra geriye 7 ilin adayları kaldı.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP ile görüşmelerde ittifak masasında olan Isparta ve Kars’ın da aralarında bulunduğu 14 ilin belediye başkan adayını açıkladı.

Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

PARAGUAY - VENEZUELA ZİYARETİ

Oldukça kapsamlı bir gündemle toplanan G20 Zirvesi'nde pek çok konuyu ele alma fırsatı bulduk. Devlet ve hükümet başkanları ile ikili görüşmeler, heyetler arası görüşmeler yaptık. Zirve sonuçlarıyla ilgili görüşlerimizi uluslararası medya ile paylaştık. Ardından Paraguay ve Venezuela'ya geçtik. Tıpkı Afrika gibi Latin Amerika bölgesi Türkiye'nin gelecekteki siyasi, ticari ve kültürel ortakları arasına girecektir. 

KILIÇDAROĞLU'NUN ALMANYA ZİYARETİ 

Geleceğimizi inşa etmek için çalışırken ana muhalefetin başının da boş durmadığını gördük. Çok gayretli. Ama bu zat Almanya'ya ve Avrupa'daki birkaç ülkeye gidiyor. Ne zaman bir seçim olsa soluğu Almanya'da alan bu zat bir takım kişilerle görüşmüş. Görüştüğü kişilere bakınca karşımıza bambaşka bir manzara çıkıyor. Tüm siyasi hayatlarını Türkiye düşmanlığına adamış, terör örgütleriyle yakın ilgisi olan isimlerle görüşüyor. Ellerinde terör örgütlerinin paçavralarıyla Almanya'nın federal meclisine çıkanlarla fotoğraf karesine girdiğini görüyoruz. Bunlardan biri de güya ülkemiz kökenli Alman milletvekili, bayan. Kimdir bu kişi; PKK'yı Almanya'da terör örgütü listesinden çıkmak için canhıraş mücadele vermesiyle tanınıyor. Kendisi PKK uzantısı tüm kuruluşların tüm toplantılarının misafiri ve konuşmacısıdır. YPG bayrağı açacak kadar terör örgütü yandaşıdır. CHP Genel Başkanı'nın Almanya'da buluştuğu diğer siyasetçilerin sicilleri de aynı. Kılıçdaroğlu'nun kapalı kapılar arasında yaptığı görüşmelerde ülkemiz aleyhine neler söylediğini az çok tahmin ediyoruz. Bunlar sana bir şey sağlamaz. Zaten bu yerel seçim, genel seçimlerde sana gelen belli. 

"Bu ülkede ne zaman Türkiye'yle ilgili bir konu gündeme gelse aleyhimizde zehir zembelek açıklamalar yapıyor. Kılıçdaroğlu'nun bu kişiyle ne konuştuğunu merak ediyorum. CHP'nin Genel Başkanı'nın Almanya'da buluştuğu diğer kişileri isimlerini vermek istemiyorum kamuoyunda PKK'nın temsilcileri olarak tanınıyor.  

Klıçdaroğlu'nun bu panelde şahsımızın Almanya'ya yaptığı ziyareti dle getirdiği anlaşılıyor. Bunlar sana bir yarar sağlamaz. Bu seçimde daha farklı bir şey alman zaten mümkün değil. Yıllardır bu kişinin yalanlarını, çarpıtlamalarını, tutarsızlıklarını ifşa etmekten biz yorulduk. Kendisi hakkında açtığımız davaların haddi hesabı yoktur. Eskilerimizin dediği gibi konuş konuş faydası yok. 

Çok eskilerden beri yerleşmiş bir seçim kampanyası anlayışı vardır. Şehirlerimizin caddeleri parti bayraklarıyla afişlerle, bayraklarla donatılır. Sonra biz bununla ilgili bir düzenleme yaptık ama buna rağmen kimse buna riayet etmedi. Bu kampanya tarzı uzun süre siyasette bir güç gösterisi olarak rivayet etti. Günümüzde buna artık ihtiyaç yok. Bunu çok ilkel buluyoruz. Gerek açık hava reklamcılığı gerek internet reklamcılığı partilere çok geniş imkânlar sunuyor. Şehirlerimizi kirleten bir hale geldi eski yöntemler. AKP olarak gürültü ve görüntü kirliliği olan propaganda yöntemlerini tamamen terk ediyoruz. Belirlenen saatler dışında asla otobüs dolaştırmayacağız. Partiler ve adaylara ciddi yönde maliyet getiren, şehirlerimizi plastik ve israfa boğan önemli bir gider kaleminden kurtaracağız. Tasarruf yapacağız. Çevreci bir parti oalrak bu hassasiyeti gösterme kararı aldık ve bunun uygulamasını da yapacağız. AK Parti her konuda olduğu gibi dijital konuda da öcdedir, bunu ispatlayacak. Parti teşkilatlarımızı sanal teşkilat dünyasına taşıdık.  

Artık 5 milyara yakın insanın internete erişiminin bulunduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ülkemizde de aktif sosyal medya kullanıcıları 51 milyonu bulmuş durumda. Kendimizi sınrılamamız AK Parti'nin yenilikçi ruhuna yakışmaz.

TWİTTER

"Şahsımın Twitter kullanıcı sayısı 13,5 milyona yaklaştı. Dünyada bu konuda ilk sıralarda yer alıyoruz. Twitter'da mesajlarımzıın görülme oranı 3 milyon ile 26 milyon arasında değişiyor.

"İnternet kullanımı madem böylesine yaygınlaştı bize düşen bu dünyada kendisimizi ifade etmektedir. Bunların yanında görüntü ve gürültü kirliliği yapmayacak kampanya imkânlarımzıı kullanmaya devam edeceğiz.

"Bugüne kadar 60 büyükşehir ve il başkan adayı şehrimizin adayını açıkladık. 14 adyaını daha açıklıyoruz. Şimdi 14 belediye başkan adayımızı açıklayacağım."

AÇIKLANAN BAŞKAN ADAYLARI

Ağrı Belediye Başkan Adayı - Savcı Sayan

Aksaray Belediye Başkan Adayı - Enver Dinçer 

Bilecik Belediye Başkan Adayı - Nihat Can

Erzincan Belediye Başkan Adayı - Cemalettin Başsoy

Edirne Belediye Başkan Adayı - Koray Uymaz

Iğdır Belediye Başkan Adayı - Adil Aşırım

Isparta Belediye Başkan Adayı- Şükrü Başdeğirmen (İş insanı)

Kars Belediye Başkan Adayı- Ensar Erdoğdu (Eski AKP İl Başkanı)

Kırşehir Belediye Başkan Adayı- Yaşar Bahçeci (Mevcut Belediye Başkanı)

Kütahya Belediye Başkan Adayı- Ahmet Sami Kutlu

Siirt Belediye Başkan Adayı- Ali İlbaş

Tunceli Belediye Başkan Adayı- Gökhan Arslan

Van Belediye Başkan Adayı- Necdet Takva

Zonguldak Belediye Başkan Adayı- Ömer Selim Alan

GERİYE 7 ADAY KALACAK

Bugün açıklanan isimlerin ardından geriye Adana, Mersin, Manisa, Aydın, Muğla, İstanbul ve Osmaniye adayları kaldı.