'Erdoğan'a Suriye'ye girme dedim, o Putin'i ikna ederim dedi'Artı Gerçek

‘Erdoğan’a 1,5 saat Suriye’ye girmemesi gerektiğini anlattım. Off the record konuşmaları söylemeyeceğim.'


Gaziantep'de DSP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Celal Doğan, 2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Suriye'ye yönelik askeri bir operasyona girişilmemesi gerektiğini söylediğini ancak kendisinin, "Ben Putin'i ikna ederim" yanıtını verdiğini söyledi.

‘ANTEP, SAVAŞTAN ÇIKMIŞ BİR KENTİ ANDIRIYOR’

Duvar’dan Murat Güreş’in haberine göre Doğan, devletin bir Suriye politikası olması gerektiğini söyledi. Türkiye genelinde 4,5 milyon, Gaziantep’te 500 binin üzerinde Suriyelinin yaşadığını kaydeden Doğan, “Gaziantep Ortadoğu’da savaştan çıkmış bir kenti andırıyor. Benim bıraktığım kent böyle değildi” dedi.

‘PUTİN’İ İKNA EDEBİLİRİM’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Arap Baharı’nın yaşandığı 2011 yılında Suriye’ye girilmemesi gerektiğini anlattığını ifade eden Doğan, “Ülkemiz kritik bir coğrafyada. Arap Baharı başladığında yerel ve bölgesel olan kriz, global hale geldi. Sayın Erdoğan’a 1,5 saat Suriye’ye girilmemesi gerektiğini, Çin, Rusya ve Mısır, Fransa, ABD, İngiltere, İran’ın orada bize kelebek bile uçurtmayacağını anlattım. Ama O, ‘Putin’i ikna ederim’ dedi. Off the record konuşmaları söylemeyeceğim” dedi.

‘BİZE TEBLİĞ EDİLEN DİN BU DEĞİL’

Arap Baharı, Suriye ve Arap Toplumu’na baktığında, yaşanan İslam’ın, “Muaviye İslam’ı” olduğunu savunan Doğan, “Bizlere tebliğ edilen din bu din değil. Özellikle Türkiye’de yaşanan Muaviye dini. Eğer Medine Sözleşmesi iyi okunup anlaşılsa bu coğrafyaya demokrasi bin sene önce gelirdi. Veda Hutbesi’ne bakın tam bir insan hakları beyannamesidir. Bunlar hiçbir zaman dikkate alınmadı” ifadelerini kullandı. (POLİTİKA SERVİSİ)