Erdoğan'dan Berat Albayrak açıklamasıArtı Gerçek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi yönetiminin başına damadı Berat Albayrak'ı getirmesine ilişkin konuştu. Genelkurmay Başkanlığı'nın da Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanacağını söyledi.Azerbaycan ve KKTC ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanacağını söyledi. Erdoğan, damadı Berat Albayrak’ın ekonomi yönetiminin başına getirilmesine ilişkin de "Berat Albayrak Bey’in finans sektörü ile hem pratikte hem de teoride geçmişi olmuş bir arkadaşımız" dedi. Erdoğan, bir 'başkan yardımcısı' daha atayabileceğini de söyledi. 

"GENELKURMAY BAŞKANLIĞI MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NA BAĞLANACAK"

NTV’de yer alan habere göre Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanacağını söyleyen Erdoğan, "Bir çift başlılığın olması doğru bir şey değil. Bunu artık bir yoluna koymamız lazım. Gerek Hulusi Akar Paşa'nın gerek ise Yaşar Güler Paşa'nın ve Ümit Dündar Paşa'nın birbirleri ile olan gönül bağları ve birliktelikleri 'şüpheci nazar' ile bakma gibi bir durumu ortadan kaldırmıştır. Sivil-asker gibi bir yaklaşım kalmamıştır, aşılmıştır. Milli Savunma Bakanı ile Türk Silahlı Kuvvetleri'mizin arasındaki ilişkiler çok daha dayanışmacı olacaktır. Bu konu Avrupa Birliği müktesebatına göre de gerekliydi ancak bugüne kadar bir tatsızlığa fırsat vermeyelim diye pek kurcalamamıştık" dedi.

"BİR BAŞKAN YARDIMCISI DAHA ATANABİLİR"

Yeni yönetim sisteminde birden fazla başkan yardımcısı atayabileceğinin mesajını veren Erdoğan, "Şu anda bir başkan yardımcısı olarak atadık ama ileride bir ikinci başkan yardımcısı atama durumum da olabilir. Bir mesafe alalım, nerede bir aksama oluyor-olmuyor bakarız. İlerde durumu değerlendirir, gerekli görürsek gerekli adımı atarız" diye konuştu.

'BERAT BEY'İN HEM PRATİKTE HEM TEORİDE GEÇMİŞİ VAR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi yönetiminin başına Berat Albayrak'ın getirilmesine ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı: 

"Berat Albayrak Bey'in finans sektörü ile hem pratikte hem de teoride geçmişi var. Böyle bir geçmişi olmuş bir arkadaşımız olması sebebiyle bu işi çok daha seri derleyip, toparlayacağına ve başarıyla yürüteceğine inanıyorum. Bu adımla birlikte hazine ve maliye bakanlığı, devlete finans temininde çok daha güçlü bir kaynak oluşturacak."

FAİZ VE KUR MESAJI

Mehmet Şimşek'in kabinede yer almamasına dönük yabancı basında çıkan değerlendirmeler için "Onların yaklaşımlarını umursamıyorum" diyen Erdoğan, faiz ve kurla ilgili ise şu mesajları verdi:

"Birileri bu işi tırmandırmaya çalışsa da, bunun düştüğünü göreceksiniz. Bu kadar emin konuşuyorum. Hazine ve Maliye Bakanımız elbette ne gerekiyorsa yapacaktır. Burada birçok enstrümanlarımız var. Ben eminim, sadece devlet bankalarımız  değil, özel bankalarımız da gerektiğinde taşın altına eline koyacaktır." (POLİTİKA SERVİSİ)