'Erdoğan'ın işi düne göre daha kolay'Artı Gerçek

Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş, CHP'nin şehirli muhafazakarlara itici gelmeyen bir aday istediğini, ancak Akşener'in 'herkes adayını çıkarsın' dayatmasının muhalefeti böldüğünü söyledi.


POLİTİKA- İktidar blokunun erken seçim kararı almasıyla birlikte mahalefet partileri arasında ittifak ve cumhurbaşkanı adayı belirleme çalışmaları hız kazarmaya başladı. Bu amaçla özellikle son üç günde yoğun bir görüşme trafiği yaşanıyor. Bugün CHP Genel Başkanı Kamal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bir araya geldi. Yine Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, muhalafetin ortak adayı olmasını istediği Abdullah Gül ile görüştü.

Akşener - Kılıçdaroğlu görüşmesinden sonra, Akşener "Her parti kendi adayıyla seçime girsin, ben adayım" diyerek HDP dışındaki muhalefetin olası tek aday üzerinde birleşme çabasına katılmamış oldu.

Son anda yeni bir gelişme olmazsa her parti kendi adayı ile seçime girecek. Peki muhalefetin bu parçalı durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işini daha da kolaylaştıracak mı? Bölünmüş muhalefet Erdoğan'ın ilk turda seçilmesine neden olacak mı? Bu soruların cevabını gazeteci Aslı Aytındaşbaş ARTI TV'de verdi. Aytındaşbaş "Meral Akşener herkes kendi adayıyla girsin dediği için Erdoğan'ın işi şimdi daha kolay" dedi. 

Kılıçdararoğlu'nun aday belirlerken iki önemli etkeni dikkate aldığını belirten Aytıntaşbaş şöyle konuştu: "Çok parçalı bir muhalefetin şansı çatı adayı üzerinde anlaşmış bir muhalefetten daha az. Etkili olan şey partilerin güçlerini birleştirmesiydi. İnsanlar partilerin ortak hareket etmesini istiyorlar. Zaten muhalefetin karşısında bir bir ttifak, bir blok var.  CHP'de bir itiraz korosu var. Onu istemeyiz, bunu istemeyiz diye. Bu seçimde Kürt seçmenin tercihi belirleyici olacak. Özellikle ikinci turda. Sadece HDP'li olanlar değil bütün Kürt seçmenler farklı bir arayış içinde. İkinci olarak seçimin sonucunu belirleyecek olan şehirli muhafazakarlardır.  AKP'ye oy vermeyen ama CHP'de de kendisini bulamayan şehirli muhafazakarlar önemli.  Şehirlerde AKP'li olmayan ciddi bir şehirli muhafazakar kitle var.  CHP akıllıca bir şey yapıyor. Kemal Bey bu iki unsurun farkında. Şehirli muhafazakarlara itici gelmeyen bir aday belirleme çabasında. CHP parti olarak bu konuyu çok araştırdı, çok emek verildi.  Abdullah Gül isminin ortaya çıkması bundandır. Meral Akşener 'herkes kendi adayını çıkarsın' diye dayattığı için Erdoğan'ın işi bugün daha kolay." (ARTI GERÇEK)