Erdoğan'dan YSK'ye Demirtaş talimatıArtı Gerçek

Erdoğan, Demirtaş'ın TRT konuşması için cezaevinde çekim yapılması konusunda YSK’ye kendisinin talimat verdiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde seçim çekimi için kendisinin YSK’ye talimat verdiğini söyledi.

Dün gece 24 TV canlı yayınında konuşan Erdoğan, tamamen bağımsız olması gereken Yüksek Seçim Kurulu’na Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde seçim çekimi için talimat verdiğini söyledi. Erdoğan’ın, ‘Zaten bunlar canlı yayın değil’ sözleri ise ‘sansür’ iması olarak yorumlandı.

'ARKADAŞLARIMA SÖYLEDİM; YSK'YLE GÖRÜŞÜN, GİDİP ÇEKİM YAPSINLAR'

Erdoğan şöyle konuştu:

“Mahkumiyeti adaylık şartları arasında saymamamız lazım. Tutuklu da olsa, tutuklu olan kişi de bence aday olamaz, olmamalı. Çünkü bu kaçamak bir yoldur. Buna biz niye böyle bir fırsatı verelim? Ha öyle ve ya böyle şimdi bu şartlar içinde gelecek 5 dakika, 10 dakika neyse TRT’de konuşmasını da Edirne’de cezaevinde çekim yapılmak suretiyle yapacak. Yani burada bunlar kalkıp ‘iktidar engelledi’ de deyip oradan bir rant elde etmenin gayreti içerisine girebilirler. Bir mağduriyet pozisyonuna da girebilirler. Ben arkadaşlarıma söyledim; ‘Bırakın’ dedim ya, mağduriyet imkanını bunlara vermeyin. Yüksek Seçim Kurulu’yla görüşün, gitsinler orada cezaevinde çekimi yapsınlar. Zaten bunlar canlı yayın değil malum. Ondan sonra da konuşması neyse bu konuşması yayınlanır. Olay bu.”

'OHAL NEREDE, HANGİ KAMPANYAYI ENGELLEDİ'

24 Haziran’dan sonra göreve devam ederse ilk işinin OHAL’i kaldırmak olacağını da söyleyen Erdoğan, OHAL’de hiçbir kampanyanın engellenmediğini savundu.

Erdoğan şunları söyledi:

"OHAL’in kampanyalara yansıyan en ufak yanı yok ki. Bir tane örnek versinler, OHAL nerede hangi kampanyayı engelledi? Bir defa bu OHAL, bizim göreve geldiğimiz zamandaki OHAL değil. Bu OHAL, tam aksine şu andaki terör tehdidi altındaki bölgeleri, bu tehditten kurtarmaya yönelik bir güvenlik tedbiridir."

'MOODY'S'E OPERASYON ÇEKECEĞİZ'

Muhalefeti eleştiren Erdoğan "Bu adamlar ekonomiyi bilmiyor. Bunlar zannediyorlar ki ekonomi sadece cepteki paradır. Ekonomi sadece cepteki para değildir. Türkiye’de ekonomi zor durumda olsa yüklenici firmalar bu kredileri, rakamları nereden bulacaklar? İnşallah 24 Haziran’dan sonra o Moody’se bir operasyon biz çekeceğiz" dedi.