Erdoğan: Demirtaş'ın adaylığı yanlış, düzeltilmesi lazımArtı Gerçek

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon mitinginde Demirtaş'ı hedef alarak cumhurbaşkanlığı adaylığının 'yanlış bir gelişme' olduğunu söyledi.


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon'daki mitinginde hedefine yine muhalefet partilerini ve HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ı aldı. Selahattin Demirtaş'ın adaylığının 'yanlış bir gelişme' olduğunu iddia eden Erdoğan, Muharrem İnce'nin Selahattin Demirtaş ziyaretini sert sözlerle eleştirdi:

'BANA GÖRE YANLIŞ BİR GELİŞME'

“Adaylığı açıklandı, beyefendi Edirne’deki terör örgütlerinin desteğindeki bir kişiyi ziyaret etti. Bunlar öyle ki 7 Haziran seçiminden sonra benim Kürt kardeşimi sokağa çağırıyor. Orada 53 kardeşimiz öldürüldü. Öldürenler yine Kürtler ama suç onların mıydı? Suç şu anda aday olan kişinin davetiydi. Bunlar davet ettiler. 15 yaşında Yasin’i bunlar öldürdü. Bunu nereye koyacaksın? Şimdi söylediği laf; ‘Cumhurbaşkanı adayı ya bırak.’ Cumhurbaşkanı adayı olmanın şartları olması lazım. Bana göre bu yanlış bir gelişme. İnşallah bunun da düzeltilmesi lazım. Neymiş mahkum değil, tutukluymuş. Tutukluluğun nedeni çok önemli. Bizim terör örgütleriyle yan yana, omuz omuza olanlara verecek oyumuz yok. Bu CHP, Ankara’dan İstanbul’a Kandil’in destekledikleriyle yürümediler mi? Yürüdü. Bunlara şimdi gerekli ders verilmeyecek mi? Bunlara bir Osmanlı tokadı gerekmez mi? Ama sandıkta, demokratik. Buna göre adım atmamız lazım."

SEÇİM VAADİ DEDİĞİ 'KIRAATHANELERİ' ANALATTI

'Alimlerin ve ariflerin şehri' dediği Trabzon'daki konuşmasının diğer bölümünü seçim vaadlerine ayıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözü yine 'kıraathanelere' getirdi. "Ben kek diyorum onlar keklik" sözleriyle Trabzonlulara vadettiği 'kıraathane'yi tanıttı:

'BEN KEK DİYORUM ONLAR KEKLİK ANLIYOR'

"Bu anamuhalefet benim kıraathane lafımdan hala bir şey anlamadı. Bunlar kıraathane deyince kumarhane anlıyor. Bay Muharrem ben biraz bilirim Arapça’yı. Kıraat okumak demek. Kıraathane okuma evi. Gençlerimizi o kötü alışkanlıklardan kurtaralım istiyoruz. Mesela burası Zeytinburnu’nun. 17 bin kitap var. Kek var, çay var. Ya ben kek diyorum onlar keklik anlıyor. Bundan sonra gençlerimizi biz medeniyetimizin asli unsuru olan okuma kültürüne adapte edeceğiz. Bu işsizlik alameti diyor. Ya burada öğrencilerimiz çalışıyor. 24 saat. Ya çocuklarımız elden gidiyor ya, onları kurtarmak için 100,200, 300, 400, 600, 800 metrekare illere göre bu tür millet kıraathaneleri yapacağız. Bunların adımlarını atacağız. Çocuklarımız elden gidiyor ya, onları kurtarmak için bu tür millet kıraathaneleri yapacağız. Yakışır değil mi? Trabzon'a da yakışır. İnşallah öğrencilerimiz başarıdan başarıya yürüsünler."


Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Millet Kıraathaneleri'ni tanıtıyor

'Kıraathane' vaadinin ardından sağlık hizmetlerini de anlatan Erdoğan hasta yerine 'müşteri' diyerek tanıttığı Şehir Hastaneleri'nden Trabzon'a da yapılacağını söyledi.

(DHA)