'Eren Erdem’e inanç tecriti uygulanıyor'Artı Gerçek

Eren Erdem cezaevine Alevi Dedesi çağırmak istedi cezaevi yönetimi 'İmam istiyorsanız çağırabilirsiniz ancak dede olmaz’ dediEsra KOÇAK MAYDA


Milletvekilliğinin sona ermesinin ardından gözaltına alınıp tutuklanan CHP İstanbul eski milletvekili Eren Erdem’in ailesi Erdem’e inanç tecriti uygulandığı iddiasıyla Ankara Adliyesi’ne suç duyurusunda bulunacak.

29 Haziran’dan bu yana Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Erdem cezaevine inançları gereği Alevi dedesi çağırmak istemiş ancak cezaevi yönetimi bunu mevzuata uygun bulmadığını söylemiş.

Erdem’in avukatı Onur Cingil Artıgerçek’e yaptığı açıklamada, “Eren Erdem’in inançları gereği cezaevine Alevi Dedesi çağırmak istemesi yasal hakkıdır. Ancak cezaevi yönetimi bize sözlü olarak ‘imam istiyorsanız çağırabilirsiniz ancak dede olmaz’ dedi. Biz de bu açıklamanın bir de yazılı olarak elimize ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

Kendilerine yapılacak olan açıklamanın ardından yasal bir süreç başlatacaklarını ifade eden Cingil, cezaevi yönetiminin mevzuattaki “din görevlisi çağırılabilir” ifadesini yalnızca Sunni mezhebinin din adamı imam olarak algılamasını çifte standart olarak eleştirdi.

Erdem’e uygulanan inanç tecritine Alevi dernekleri de yaptıkları açıklamalarla tepki gösterdi.  

Açıklamada “Sünni din görevlilerinin, cezaevlerinde sunacağı din hizmetinin çerçevesi diyanetin yasal metinleriyle çizilmiştir, bu yasal metinler içinde Alevilik henüz kabul görmezken bu hizmeti cezaevi yönetiminin inisiyatifine bırakmak, güvenlik, fiziki ortam ve diğer tüm konularda Alevi mahkûmları riske atmak demektir.Bizler Eren Erdem’in farklı inanç ve din mensubunun sesi olduğunu düşünüyor bu talebinin yerine getirilmesini istiyoruz” denildi.

Alevi Dernekleri Federasyonu yarın saat 14.00’de Ankara Adliyesi’ne giderek suç duyurusunda bulunacak. Erdem’in ailesi de suç duyurusu öncesi yapılacak açıklamaya destek verecek.