'Erken seçim kararı Kürtlere karşı savaş'Artı Gerçek

Türkiye'nin 24 Haziran'da erken seçime gitme kararını değerlendiren Alman basınından Rhein-Neckar-Zeitung ile Weser-Kurier, 'kararın Kürtlere karşı alındığını' belirtti.

HABER MERKEZİ- Türkiye'de 24 Haziran'da erken seçime gitme kararı Alman basınında da geniş yer aldı. Rhein-Neckar-Zeitung, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçim kararına ilişkin yorumunda, bu kararın farklı sebepleri olduğunu ima ederek yorumuna şöyle devam ediyor:

İLGİLİ HABER: ERKEN SEÇİM DÜNYA BASININDA: ERDOĞAN'DAN U DÖNÜŞÜ

"Başlıca sebep şu: Kürtlere karşı savaş, Suriye'nin kuzeyindeki askerî operasyon, tüm bunlar şu sırada etkileyici faktörler. Ancak savaş uzadıkça askeri operasyon da kuşku uyandırıyor. Öte yandan onbinlerce kişiye açılan propaganda amaçlı davalar devam ediyor ve durum ülkedeki atmosferi zehirliyor. Ve muhalefetin aktif seçim kampanyası yürütmesini neredeyse imkansız hale getiren olağanüstü hal uygulamasının da sonsuza kadar uzatılması mümkün değil. Özetle Erdoğan için şimdi tam uygun zaman. Ama aslında müttefikimiz Türkiye şu sıralarda tamamen donuk bir ruh hali içinde.”           

SEÇİM KARARI TÜRKİYE'NİN AB'DEN UZAKLAŞMASININ KANITI

Weser-Kurier ise erken seçim kararını Türkiye'nin ekonomisi açısından değerlendiriyor: "Seçimden Erdoğan'ın zaferi dışında çıkabilecek her türlü sonuç herhalde sürpriz olur. Ama Cumhurbaşkanı açısından seçim öyle tamamen pürüzsüz geçmeyebilir de. Bunun nedeni ise ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum. Türk Lirası dolar karşısında şimdiye kadar olmadığı kadar düşük sevide seyrediyor, enflasyon kasıp kavuruyor ve ekonominin resesyona girme tehlikesi bulunuyor. Genç işsizlerin oranı yüzde 20 dolayında. Avrupa'dan yardım gelmesi ise olanaklı görünmüyor. Nitekim AB Komisyonu'nun bu hafta yayımladığı raporunda ‘Türkiye büyük adımlarla AB'den uzaklaştı' saptamasında bulunuluyor. Ne kadar uzaklaşmış olduğunu da işte bu erken seçim kararı gözler önüne seriyor.”(DW TÜRKÇE)

İLGİLİ HABER: ERDOĞAN MUHALEFETİ GAFİL AVLADI