Erken seçim TÜSİAD'ı memnun etmediArtı Gerçek

İş dünyası olarak erken seçimi doğru bulmadıklarını belirten TÜSİAD Başkanı Bilecik, erken seçimin enflasyonla mücadeleyi ortadan kaldıracağını savundu.


EKONOMİ - Siyasetin gündemi erken seçim açıklamaları ile sarsılırken, iş dünyasının çatı örgütü erken seçim tartışmalarından hoşnut değil. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda erken seçim çağrısı yapması piyasaları hareketlendirirken, iş dünyasını memnun etmedi. 

Bahçeli, hem cumhurbaşkanlığı ve hem de milletvekilliği seçimlerinin 26 Ağustos 2018 pazar günü yapılmasını önerisi getirerek, "Gerekli uyum yasalarının çıkarılması akabinde, MHP takdir ve tercihini seçimlerin erkene alınmasından yana kullanacaktır. Seçim var mı, erken mi, zamanında mı... Bu çekişmelere son verilmesinin zamanı gelmiştir. Teklifimiz, 26 Ağustos 2018 pazar günü, Malazgirt zaferiyle Büyük Taarruz'un yıldönümünde, Türk milletinin yeni bir zafer ruhuyla sandığa gidip, hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili seçimlerinde Türk düşmanlarına hak ettikleri dersi vermesidir" değerlendirmesi yapmıştı.

ERDOĞAN DİREKT YANIT VERMEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim çağrısı yapan MHP lideri Devlet Bahçeli ile yarın bir görüşme yapacağını söyledi. Erdoğan, grup toplantısında yaptığı konuşmada erken seçim çağrısına direkt olarak yanıt vermezken, konuşmasında birkaç kez 2019 vurgusu yaptı. Erdoğan konuşmasında geçtiğimiz yıl 16 Nisan'da yapılan referanduma değinerek, "Halk oylamasıyla önemli bir anayasa değişikliği kabul edildi. Cumhuriyet döneminde yaşadığımız siyasi ve ekonomik krizlerin en önemli sebeplerinden biri olan yönetim sistemimizdeki tıkanıkların aşılmasına vesile olacağına inandığım anayasa değişikliğimiz inşallah 2019 Kasım seçimlerinde tamamen yürürlüğe girecek" dedi.

"Eğer anamuhalefet iddiasında bulunuyorsanız en az yüzde 50'lik oy iddiasında olmalısınız" ifadelerini kullanan Erdoğan, "2019'dan sonra AKP güçlü bir şekilde Meclis'te ve Cumhurbaşkanlığı'nda yer almayı sürdürecek ama CHP için aynı şeyi söyleyemiyoruz" dedi.

KILIÇDAROĞLU: ÜLKEYİ YÖNETEMEDİKLERİNİN GÖSTERGESİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, grup toplantısında, "Erken seçim ülkeyi yönetemediklerinin göstergesi" dedi. Kılıçdaroğlu, "Oy verme kardeşim oy verme. Sen sana söz verip sözünü tutmayan partiye oy verme. Oy verme. Biliyorum şimdi seçim atmosferine girdik. Bunlar mahalle mahalle gezecekler. Yine sizi kandırmaya çalışacaklar. Bir sözü sakın unutmayın, cehenneme giden yollar iyi niyet taşlarıyla döşelidir. Varsa hakkınız, hakkınızı arayacaksınız. Söz mü verdiler? Takip edeceksiniz. Sözlerinde mi durmadılar? Kapının önüne koyacaksınız. "Bundan sonra size oy yok" diyeceksiniz" dedi. 

ENFLASYONLA MÜCADELE YILI OLMASINI BEKLİYORDUK

Tüm bu gelişmelerin ardından TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, iş dünyası olarak erken seçimi doğru bulmadıklarını belirterek, "2018 yılının yapısal reformlar ve enflasyonla mücadele yılı olmasını bekliyorduk" dedi.

Bilecik, "Erken seçim yapmak yapısal reform ve enflasyonla mücadele sürecini tamamen ortadan kaldırır. OHAL sürecinde seçim, Türkiye’yi dış dünyada zorda bırakır. Bugüne kadar cumhurbaşkanı, başbakan ve diğer siyasi liderlerden seçimlerin zamanında yapılacağına dair aldığımız mesajları tamamen desteklemiştik" diye konuştu.