Pervin Buldan'dan Erdoğan'a: Siz kadınlar gününü kutlamayınArtı Gerçek

'Annelik ve kadınlık üzerine siyaset yapan iktidar, Afrin’de yaşamını yitirenlerin annelerinin ve askerlerin üzerinde vebali olduğunu bilmelidir.'


Remzi BUDANCİR


ARTI GERÇEK- HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) tarafından Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlediği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingindeki konuşmasında, "Diyoruz ki AKP Genel Başkanı, siz kadınlar gününü kutlamayın. Kadınlar üzerinden siyaset yapmayın. Annelik ve kadınlık üzerine siyaset yapan iktidar, Afrin’e savaş açarken, orada da yaşamanı yitirenlerin anneleri üzerinde vebali olduğunu bilmelidir. Afrin’de yaşamını yitiren askerlerin vebali üzerindedir. Kimse savaş üzerinden oy kazanmaya kalkışmasın" dedi. Akşener'e de seslenen Buldan, "Akşener’den kadınca sözler, barış politikaları, demokrasi mücadelesi bekliyoruz" dedi.

Tertip komitesi mitingin başlama saatini 11.00 olarak belirlemişti. Ancak alanda bomba aramasının yapıldığını söyleyen polis miting alanına kimseyi almadı. Alana girişlere saat 12.00'de izin verildi.

İLGİLİ HABER: VAN'DA 8 MART COŞKUSU

GAZETECİLERİN KALEMLERİ TOPLANDI

Mitingin yapılacağı İstasyon Meydanı etrafında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Her taraf polis bariyerleri ile kapatıldı. Alana giren gazeteciler iki ayrı aramadan geçirildi. Girişte tüm gazetecilerin isimleri kaydedildi. Gazetecilerin not tutmak için yanında getirdiği kalemlere izin verilmedi. Bu konuda talimat olduğu söylenerek gazetecilerin kalemleri toplandı. Toplanan kalemler bir süre sonra tekrar gazetecilere geri verildi.

ERMENİCE VE SÜRYANİCE ŞARKILARA İZİN VERİLMEDİ

Alandan atılan sloganlar müzik sesi yükseltiler bastırıldı. Sahneden tertip komitesinin belirlediği slogan dışında slogan atılmaması uyarıları yapıldı. Ayrıca Ermenice ve Süryanice şarkıların Türkçe çevirisi olmadığı gerekçesiyle alanda çalınmasına izin verilmedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca ve Sibel Yiğitalp, Diyarbakır’da düzenlenen 8 Mart mitingine katıldı.

Mitingde konuşan Buldan, şu ifadeleri kullandı:

Amed bugün bir başka güzel. Amed bugün bu meydanda bir kez daha, ayakta olduğunu, yıkılmadığını gösterdi. Özellikle saçlarını Amed zindanın önünde ağartan anneler, size özel teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla kucaklıyorum.

'BU ÜLKEYE DEMOKRASİYİ GETİRECEK OLAN KADINLARDIR'

AKP Hükümetinin, kadınlara, kadın iradesine nasıl yaklaştığını biliyoruz. Kadınlar her türlü baskıya ve şiddete rağmen; özgürlük, eşitlik ve barış mücadelesini her gün büyüterek, meydanlara çıkarak sürdürüyor. Biz inanıyoruz ki bu ülkeye barışı, demokrasiyi, kadın özgürlüğünü ve eşitliğini getirecek olan biz kadınlarız. Bu nedenle mücadele, her türlü baskıya ve şiddete rağmen devam etmeli.

'BİZ BERKİN'İN, CEYLAN'IN, UĞUR'UN ANNELERİNİN DE AYAKLARININ ALTINDAN ÖPÜYORUZ'

Biz kadınlar, özgürlük ve eşitlik mücadelesi verirken bu ülkeyi yönetenlerin iradesinin teslim alınmaya çalışıldığını gördük. Biz, kadın özgülük mücadelesine yaklaşımını gördük. Cumhurbaşkanı’nın grup toplantısında kadınlardan bahsederken, annelerden bahsederken ne kadar da ikiyüzlü bir tutum içinde olduğunu gördük. “Annelerimizin ayaklarının altını öpüyoruz” dedi. Evet, biz annelerimizin ayaklarının altını öpüyoruz. Berkin Elvan’ın annesinin, Ceylan Önkol’un, et parçalarını eteğinde toplayan annenin de ayağının altını öpüyoruz. 13 yaşında bedenine 13 kurşun giren Uğur Kaymaz’ın annesinin de ayaklarını altını öpüyoruz. Taybet Ana’nın annesinin de ayaklarını altını öpüyoruz. İşte bizim farkımız bu.Bu ülkede yaşamını yitiren çocukların Türk ve Kürt annelerinin ayaklarının da  altını öpüyoruz.

Diyoruz ki AKP Genel Başkanı, siz kadınlar gününü kutlamayın. Kadınlar üzerinden siyaset yapmayın. Annelik ve kadınlık üzerine siyaset yapan iktidar, Afrin’e savaş açarken, orada da yaşamanı yitirenlerin anneleri üzerinde vebali olduğunu bilmelidir. Afrin’de yaşamını yitiren askerlerin vebali üzerindedir. Kimse savaş üzerinden oy kazanmaya kalkışmasın.

'AKŞENER'DEN KADINCA SÖZLER, BARIŞ POLİTİKALARI DEMOKRASİ MÜCADELESİ BEKLİYORUZ'

Artık hiçbir anne, evladının toprağın altına girmesini istemiyor. Savaş kararı alan erkeklere karşı, bir barışı isteyen kadınlar olarak el ele, yürek yüreğe vermeliyiz. Savaş kararını erkekler alır. Ama bir kadın lider var, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, savaştan bahsedecekse siyasette yeri yok. Akşener’den kadınca sözler, barış politikaları, demokrasi mücadelesi bekliyoruz. Erkek gibi düşünüp, erkek gibi siyaset yapacaksanız, siz de tarihten silinip gitmeye mahkum olursunuz.

'GÜNAYDIN SAYIN KILIÇDAROĞLU'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir açıklama yapmış, siyasi partiler kanunu değiştirelim, kadın kotasını yüzde 33 yapalım demiş. Günaydın Sayın Kılıçdaroğlu, biz eşit temsiliyetten söz ediyoruz! Siz, dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet diyerek, bizim 5 kadın milletvekilimizin vekilliğinin düşmesine sebep oldunuz. Figen Yüksekdağ, Çağlar Demirel, Selma Irmak’ı Ayla Akat Ata ve Gültan Kışanak’ın cezaevinde olmasına siz sebep oldunuz. AKP’nin arka tekerleği olmayın, kadının yanında olun, barışın yanında olun. Kürt sorununun çözümünden yana olun diyoruz.

'TEK KORKULARI SİYASET YAPAN KADINLAR'

Bugün Türkiye’de siyaset yapan tüm partilerin kadına yaklaşımı ortada, HDP’nin kadına yaklaşımı ortada. İşte bizdeni bunun için korkuyor, ürküyorlar. Tek korkuları siyaset yapan HDP’li kadınlardır.

İşte onları, kadınlardan korktukları için, Diyarbakır’ı, belediye eşbaşkanlığı döneminde hem kadına hem genele ilişkin temiz bir siyaset yapan ve yolsuzlukla, hırsızlıkla ismi hiçbir şekilde anılmayan Gültan Kışanak’ı buradan sevgiyle, saygıyla selamlıyoruz.

Onlar, Gültan Kışanak’ın Diyarbakır’ı silip süpüreceğinden korktular, Onlar, Çağlar Demirel’in Meclis’teki muhalefetinden korkuyorlar. Nursel Aydoğan’ın siyasetinden korktular, onun için onu rehin aldılar. Ama buradan söz veriyoruz; sizin mücadeleniz bizim mücadelemizdir. Bu mücadeleyi özgürlük mücadelesidir. Bu mücadele kadın mücadelesidir. Bu mücadeleyi layıkıyla yapmanın, kadınca yapacağımızın sözünü veriyoruz.

'BİZ ADAM OLMAYACAĞIZ KADINIZ'

Dün akşam Meclis’te HDP’li milletvekillerine yapılan saldırıda, AKP’liler parmak sallayarak “adam olun” demişler. Biz adam olmayacağız biz kadınız, kadın. Biz kadınca direneceğiz ve kadınca sizi yeneceğiz.

Yolumuz uzun bir yol. Yolumuz onurlu bir yol. Mücadelemiz demokrasi mücadelesi, kadın özgürlük ve demokrasi mücadelesi. Bu mücadele kurduğumuz kadın ittifakında, tüm kadınları birlikte mücadele etmeye, birlikte kazanmaya, birlikte başarmaya çağırıyoruz.

YÜKSEKDAĞ VE TUNCEL'DEN MESAJ

Tutuklu siyasetçiler Sebahat Tuncel ve Figen Yüksekdağ mitinge gönderdikleri mesajda, "Kadınların 'ya özgürlük ya özgürlük’ kararlılığı 8 mart meydanlarına sığmaz. Afrin’den Amed’e, Şengal’den İstanbul’a kadar her yerde ve her günde aynı ruh ve sesle haykıracağız:  Tek yol özgürlük!" dediler.