Ermenistan'da hükümet istifa ettiArtı Gerçek

Ermenistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan'ın hükümetin sunduğu istifa teklifini kabul etti belirtildi.


HABER MERKEZİ- Ermenistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan hükümetin sunduğu istifa teklifini kabul etti. Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Halkla ilişkiler ve Enformasyon Dairesi'nden alınan bilgiye göre, daha önce Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Başbakan Karen Karapetyan ile de bir araya gelmişti.

Birgün haber sitesinin Ermeni Haber Ajansı'na dayandırdığı haberde, Ermenistan'ın 4'üncü Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan bugün başkent Yerevan'da yemin ederek görevine başladı. Bugün itibarıyla 6 Aralık 2015'ta yapılan referandum sonucunda kabul edilen yeni Anayasa yürürlüğe girdi. Ermenistan artık parlamenter sistemiyle yönetilen bir ülkeye dönüşüyor.

Ermenistan yeni Anayasası'nın 212. maddesine göre Cumhurbaşkanı'nın göreve başladığı gün, ülkenin hükümeti istifasını sunması gerekiyor. Hükümetin istifası Cumhurbaşkanı tarafından kabul edildikten sonra, 7 gün içinde parlamentodaki partiler Başbakanlık için adaylarını gösterebilirler. Yeni hükümetin oluşturulmasına kadar, eski başbakan ve bakanlar görevlerini sürdürecekler.