Ilgın Şeker Fabrikası 637 milyona satıldıArtı Gerçek

Bugün ihalesi yapılan Erzurum Şeker Fabrikası'na teklif çıkmazken, Turhal'i Kayseri Şeker kazandı. Ilgın Şeker Fabrikası'nı ise Alteks Tekstil rekor fiyata aldı.


EKONOMİ - Şeker fabrikaları özelleştirme süreci devam ediyor. Geçtiğimiz iki haftada toplam dört şeker fabrikası özelleştirildi. Bugün de Erzurum Şeker Fabrikası, Turhal Şeker Fabrikası ve Ilgın Şeker Fabrikası 'nın ihaleleri gerçekleştirildi.

Bugün yapılan ilk ihale olan Erzurum Şeker Fabrikası ihalesinde teklif veren firma çıkmadı. İhaleye sadece iki firma katıldı. Doğuş Gıda Yiyecek ve MBM Enerji teklif verirken, masada sadece MBM Enerji yer aldı. Doğuş ihaleye gelmedi, ancak teklifini gönderdi. İhale 211 milyon lirayla başladı, ancak MBM Enerji Enerji bu rakamı duyunca ihaleden çekildiğini açıkladı. Doğuş da masada olmadığı için ihale teklifsiz sona erdi.

Turhal Şeker Fabrikası ihalesine Kayseri Şeker, Bilgi Gıda, Albayrak, Doğuş Gıda ve MBM Enerji katıldı. İhalede beş firma teklif verdi. İhaleyi 569 milyon lirayla en yüksek teklifi veren Kayseri Şeker kazandı. 

Öte yandan, CHP Milletvekili Burcu Köksal ve Meclis Üyesi Semra Dinçer, ihalenin yapıldığı binaya girmelerine izin verilmeyince oturma eylemi başlattı. Köksal, içeriye alınmamalarına tepki gösterdi.

BUGÜNE KADARKİ EN YÜKSEK TEKLİF

Ilgın Şeker Fabrikası ihalesine ise Mutlucan Tuz+MBM ortak girişim, Bergiz İnşaat, Alteks Tekstil, Doğuş Yiyecek, Albayrak Turizm, Erser Grup Tarım Ürünleri, Safi Katı Yakıt, Özbey Holding, Kayseri Şeker ve İskur Tekstil Teklif katıldı. Alteks Tekstil ihaleyi 637 milyon TL'ye kazandı. Şeker fabrikalarında bu zamana kadar yapılan en yüksek teklif olan 637 milyon lira ile Alteks, Ilgın'daki fabrikanın yeni sahibi oldu.  

ÖNCEDEN İLAN ETMEDEN SATIŞA ÇIKARIYOR

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin üçüncü ihaleyi de önceden ilan etmeksizin yapıyor. ÖİB, Erzurum, Turhal ve Ilgın şeker fabrikaları için ihalenin bugün olduğunu sabah yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu. Şeker fabrikaları öncesinde yaptığı teklifleri kamuoyuna ihaleler öncesinde açıklayan ÖİB, yine bugünkü duyurusunda üç fabrikaya hangi yatırımcıların teklif verdiğini ilan etmedi.

1956 yılında açılan şeker fabrikası Erzurum'un ilk fabrikasıydı. Turhal Şeker Fabrikası 1934 yılında, Ilgın ise 1982'de üretime başlamıştı.

İlk özelleştirme ihaleleri sonrası Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök eleştiride bulunarak, "Bor ve Kırşehir fabrikaları 409 milyon TL ucuza satıldı" demişti. Bu açıklamaya hafta sonu yanıt veren Maliye Bakanı Naci Ağbal, verilen teklif miktarlarının günümüz şartlarında iyi olduğunu dile getirmişti.

Normal şartlarda 11 Nisan'da Erzincan ve Kastamonu şeker fabrikaları için de ihalenin sona ermesi gerekiyordu ancak bu iki ihale 18 Nisan'a ertelendi. 18 Nisan'da Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş Fabrikaları ile teklif verme süreleri uzatılan Erzincan ve Kastamonu Şeker Fabrikaları için teklifler alınacak.

ŞU ANA KADAR İHALESİ YAPILAN FABRİKALAR

Ilgın Şeker Fabrikası: 637 milyon lira

Turhal Şeker Fabrikası: 569 milyon lira

Çorum Şeker Fabrikası: 528 milyon lira 

Niğde-Bor Şeker Fabrikası: 336 milyon lira

Kırşehir Şeker Fabrikası: 330 milyon lira

Yozgat Şeker Fabrikası: 275 milyon lira