Euro koalisyon haberiyle üç yılın zirvesindeArtı Gerçek

Euro, Almanya'da Hıristiyan Demokrat Birliği ile Sosyal Demokratlar'ın koalisyon görüşmelerinde ön anlaşmaya varıldığı haberiyle üç yılın zirvesine çıktı.

EKONOMİ - Euro, Almanya'da koalisyon koalisyon görüşmelerinde ön anlaşmaya varıldığı yönündeki haberin ardından dolar karşısında üç yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine tırmandı.

Gün içi işlemlerde yaklaşık 1.2050'li seviyelerde seyreden euro/dolar paritesi, Almanya'ya Başbakan Angela Merkel'in Hıristiyan Demokrat Birliği ile Sosyal Demokratlar arasındaki koalisyon görüşmelerinde ön anlaşmaya varıldığı haberinin ardından 1.21'i aştı.

Euro/dolar paritesi, haberin ardından 1.2117'den işlem görürken, gün içi işlemde en yüksek 1.2120, en düşük 1.2031 seviyesinden alıcı buldu.

Almanya'dan koalisyon ön görüşmelerinde uzlaşmaya varıldığı haberleri geliyor. Konuya yakın kaynaklara göre Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Sosyal Demokratlar (SPD) koalisyon hükümeti kurulmasına ilişkin görüşmelerde ön anlaşmaya vardı.

Merkel'in Hıristiyan Demokrat Birliği ve Sosyal Demokatlar, 24 saat süren görüşmelerin ardından ön anlaşmaya vardı ve kaynaklara göre söz konusu karar bugün Berlin'de açıklanacak.

Parti ve parlamento liderleri arasında varılan bu anlaşma, Almanya'nın uluslararası ilişkilerdeki rolünü zayıflatan ve Merkel'in ne süreyle görevde kalacağına dair soru işaretleri yaratan belirsizliği kaldırarak önümüzdeki haftalarda ayrıntılı görüşmeler yapılmasının önünü açtı.