Euroda tarihi rekor kırıldıArtı Gerçek

Geçen haftalarda yaşanan sert hareketler sonrası temkinli seyreden piyasalar bugün ABD'den gelecek enflasyon verisine odaklandı. Euro/TL 4.72'yi aşarak tarihi rekorunu kırdı.

EKONOMİ - Dolardaki değer kaybına karşın eurodaki değer artışı ise euro/TL’nin yeni tarihi zirvesini görmesine neden oldu.

ABD’de enflasyonun yıllık bazda hız kaybederek, yüzde 1.9’a gerilemesi, çekirdek enflasyonun ise yüzde 1.7 olması bekleniyor. Verinin beklentilere paralel gelmesi yatırımcıların kaygılarını yatıştırabilir. Ancak birçok piyasa oyuncusu tıpkı birkaç hafta önce çalışan ücretlerinde olduğu gibi enflasyonun da yukarı yönlü bir sürpriz yapmasından endişe ediyor. Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks dün yüzde 0.6 geriledikten sonra bugün de yüzde 0.3 ekside 89.436’da bulunuyor.

Geçen hafta dolar karşısında yüzde 2.5’in üzerinde değer kaybeden TL ise hafta başından bu yana 3.80 civarında dar bantta hareket ediyor.

Kasım sonunda artmaya başlayan küresel risk iştahı dolar/TL’nin 3.98’li seviyelerden 3.72’lere kadar gerilemesine yardımcı olmuş ancak son panik satışları kurda yönü tekrar yukarı çevirmişti.

Önümüzdeki dönemde ise risk iştahının seyri piyasalarda etkili olacak. Bu çerçevede ABD enflasyon verilerinin yakından izleneceği, piyasalarda yaşanacak olası düzeltmelerin “kademeli mi” yoksa “hızlı tepkiler halinde mi” olacağı sorusunun da önemli olacağı belirtiliyor.

Öte yandan euro tarafındaki yükseliş de dikkat çekiyor. Euro dolar karşısında bir haftanın en yükseği olan 1.2392’ye kadar yükseldi. Eurodaki değer kazancı ise euro/TL’ye yükseliş olarak yansıyor. Euro/TL 3.7226 ile tarihi zirvesini yeniledi.

Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 12.06, valörde son işlemde yüzde 12.18 seviyesindeydi.

Gösterge iki yıllık tahvilde ise ortalama bileşik faiz dün spot kapanışta ortalama yüzde 13.35, valörde son işlemde yüzde 13.39 seviyesindeydi.

SİYASİ VE JEOPOLİTİK GELİŞMELER

Öte yandan siyasi tarafta ise ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın yarın yapacağı Türkiye ziyareti izlenecek.

Tillerson dün yaptığı bir açıklamada Suriye’nin kuzeybatısındaki son gelişmelere ilişkin endişelerinin sürdüğünü ve Türkiye’nin güvenlik endişelerinin, samimiyetle farkında olduklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise dün ABD ile ilişkilerin ya düzeleceğini ya da bozulacağını, ABD ile ilişkilerde güven bunalımı olduğunu ve ilişkileri düzeltmeyi deneyeceklerini söylemişti.

Türkiye’nin, Suriye’de PYD/YPG kontrolündeki Afrin’e yönelik askeri harekatı devam ederken, Suriye’de bu grupların en önemli destekçisi konumunda olan ABD ile bu hafta gerçekleşecek diplomatik temaslarda iki ülke ilişkilerinin son dönemdeki en ciddi görüş ayrılığı olan bu destek konusunda zorlu görüşmeler yapılması bekleniyor.

Bu haftaki görüşmeler, Ankara’nın Afrin’den sonra Menbiç’teki PYD/YPG varlığına da son verileceği ve ABD’nin Ankara’dan gelen çekilme çağrılarına rağmen Menbiç’teki askerlerini çekmeyeceği açıklamalarının neden olduğu sıcak çatışma ihtimali senaryolarının gölgesinde gerçekleşecek.