'Faiz indirimi için enflasyon yüzde 20’nin altına inmeli'Artı Gerçek

Medley Global Advisors Gelişen Ülkeler Kıdemli Analisti Rendell, Merkez Bankası'nın faiz indiriminin bir 'hata' olacağını düşündüğünü söyledi.


Medley Global Advisors Gelişen Ülkeler Kıdemli Analisti Nigel Rendell, bu yıl için en büyük risklerin neler olacağını, yabancı yatırımcıların Türkiye finansal piyasaları hakkında ne düşündüğünü ve yakın zamanda TCMB'nin faiz indirimine gitme ihtimalini değerlendirerek açıklamalarda bulundu.

JP MORGAN MERKEZ'DEN 6.5 PUAN İNDİRİM BEKLİYOR

Rendell, 2019 yılının geçen yılı bitişiyle kıyaslandığında daha iyi başladığını belirterek, "Hisse piyasalarında riskler vardı, biraz azaldı. Ancak 2019 içinde biraz riskler olduğunu söylemek istiyorum. ABD ne kadar hızlı faizleri artıracak bu bir endişe meselesi oldu. Ancak Fed’in son tutanakları açıklandı, beklendiğinden daha sabırlı olma mesajları vardı. Bu olumlu bir şeydi ancak elbette dünya çapındaki ilişkiler konusunda örneğin; ABD ve Çin arasındaki ilişkiler konusundaki endişeler var. Ayrıca Brexit görüşmeleri de var. Görüşmeler çok önemli seviyelerde şu an ve çok fazla belirsizlik elementi var. Yeni yıla piyasalar dikkatli bir şekilde iyimser başladı ve biraz kazanç sağlamaya çalışıyor" dedi.

2018 YILINDA İNSANLAR TÜRKİYE'DE ÇOK PARA KAZANDI

Bloomberg HT yayınında soruları cevaplandıran Rendell, şöyle devam etti:

"2018 yılında insanlar Türkiye’den çok fazla para kazandı. Türk Lirası ve tahvil piyasasının ralli yaptığını gördük, kârlı noktalara geldi ve getiri eğrisi de yukarı yönlü çıktı. Şu an bu yılın başlangıcından beri değerlendirecek olursak; elbette politika çok önemli olacak. Martın sonunda yerel seçimler var. Dediğimiz gibi belki geçen yılı nasıl bitirdiğimizle ilgili endişeler var. Geçen yıldan kalan endişeler var ve ancak biraz daha dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle de seçimlere giderken… Dediğim gibi belirsizlikler var ancak bir kes daha tekrar edilmeyecektir. Para biriminde tahvil piyasasında çok büyük bir ralli olmuştu. Ancak bu yıl Türkiye’de önümüzdeki aylarda bu kadar para kazanmak zor olacaktır."

FAİZ İNDİRİMİ HATA OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM

“TCMB faiz kararına odaklanmış durumdayız. Merkez Bankası yakın zamanda faiz indirimine gidecek mi? sorusuna Rendell, “Bu konuda bazı spekülasyonlar var. Enflasyon biraz aşağı indi yüzde 25’lerden yüzde 20’lere indi ve elbette politika yapıcılarda ekonominin zayıf olduğunu biliyor. Seçimlerden önce ekonomiyi iyileştirmek belki biraz teşvik yapmaya çalışacaklardır. Faiz indiriminin bir hata olacağını düşünüyorum ve şu anki seviyelerde kalması gerektiğini düşünüyorum faizlerin. Enflasyon yüzde 20’nin daha altına düşene kadar bu seviyelerde kalması gerektiğini düşünüyorum. Belki yüzde 10’ a kadar inmesi gerekebilir herhangi bir faiz indirimi gelmeden önce.  Türkiye’nin yüksek faiz oranlarına ihtiyacı var. Enflasyonla mücadele etmek için. Şu an herhangi bir faiz indirimi beklemiyoruz. Seçimlerden önce bir tane daha toplantı var. Mart ayında planlanıyor. Faiz indirimi konusunda elbette olasılık var. Ancak umuyorum ki böyle bir şey gerçekleşmez çünkü bu durum ekonomi için kötü olacaktır. Bu şekilde Enflasyon uzun bir süre yüksek kalmaya devam edecektir” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)