Fed Başkanı'nın yemininde yedi kritik mesajArtı Gerçek

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yeni Başkanı Jerome Powell, yemin töreni konuşmasında para politikasına ilişkin önemli mesajlar verdi.

EKONOMİ - Fed Başkanı Jerome Powell, ABD merkez bankasının, hisse senedi piyasasında son dönemde görülen güçlü satışlarının finans sistemi için oluşturabileceği tehditleri izlemeye devam edeceğini kaydederek, faiz artışlarını sürdüreceğini işaret etti.

Powell, salı günü Washington'da yemin töreninde yaptığı konuşmada, "Hem faiz hem de bilançomuzu kademeli olarak normalleştirme sürecindeyiz" dedi ve finasal istikrara yöneklik gelişmekte olan risklere karşı alarm durumunda kalacağız" şeklinde konuştu.

Powell, hisse senedi fiyatlarındaki keskin düşüşten bahsetmedi, ancak diğer bazı merkez bankası yetkilileri, bu düşüşlerin ekonomi ve finans sistemi üzerinde fazla etkili olmayacağını kaydetti.

JPMorgan Chase & Co. baş ABD ekonomisti Michael Feroli, "Powell'ın salı günkü yorumları ocak ayındaki mesajı ile uyumluydu. Faiz artırımı sürecindeler ve bitiş çizgisi yakınında değiller" dedi.

Powell, Fed’in finansal regülasyonlarla elde edilen ana kazanımları koruyacağını belirtirken politikaların mümkün olan en etkin seviyede olması için çalışacaklarını belirtti.

Powell'ın konuşmasında öne çıkan mesajlar şunlar oldu:

1) Karşılaştığımız zorluklar evrilmekle birlikte Fed’in yaklaşımı aynı kalacak.

2) Küresel ekonomi on yıl içinde ilk kez güçlü bir şekilde toparlanıyor. Hem faiz politikası hem de bilançoda kademeli normalleşme süreci içindeyiz.

3) İşgücü piyasasında tam toparlama ve enflasyon hedeflerine geri dönmek için para politikası desteğini sürdürdük. Bu ikiz hedefe ulaşmak için büyük ilerlemeler kaydettik.

4) Hem para politikası hem de regülasyonlarda şeffaflığı artırmanın yollarını bulmaya devam edeceğiz.

5) Her meseleye, olgular, teori, ampirik analiz ve ilgili araştırmaların titiz bir değerlendirmesi ile yaklaşıyoruz.

6) Eylemlerimizi kamuya açıklıyoruz. Geri bildirimleri dinliyoruz ve yanlış bir adım atma ihtimaline karşı geri bildirimleri ciddi bir şekilde değerlendiriyoruz.

7) Kongre’nin sağladığı bağımsızlıkla para politika hedeflerimize kısa vadeli siyasi baskı endişesi duymadan ilerleyebiliyoruz.